DÜNYA

‘Köstebek’ polis gitti, yerine DİTİB’çi başkomiser geldi!

Wiesbaden emniyeti bünyesinde bulunan “uyum polisi” masasına Yazgan’ın yerine başkomiser DİTİB’çi Şuayip Bilir atandı.

köstebek-alman emniyeti

HABER MERKEZİ– Wiesbaden Emniyet Müdürlüğü’nde “uyum polisi” olarak görev yaptığı sırada MİT ile bağlantısı ortaya çıkan ve daha sonra görevden alınan Türk kökenli Başkomiser Döndü Yazgan’ın yerine DİTİB ile yakın ilişkileri dikkat çeken bir başka Türk kökenli başkomiser atandı.

Almanya’da başta diyanet kurumu DİTİB, konsolosluklar, paravan şirketler ve Türk bankaları üzerinden ajan ağı kuran MİT Alman polis birimlerine de sızarak Kürtlere ve Türklere ilişkin bilgiler toplamaya çalıştı.

Hessen Eyaleti’nin Wiesbaden kentinde “uyum polisi” bölümünde görev yaptığı sırada MİT bağlantıları ortaya çıkan ve ANF’nin ismini deşifre ettiği Türk kökenli baş komiser Döndü Yazgan’ın bu görev için Alman emniyetine yerleştirildiği belirtiliyor.

‘KÖSTEBEK’ ARTIK ALT DÜZEYDE BİR POLİS!

ANF’nin haberinin ardından haber sitesi “Telepolis” ise Yazgan’ın “uyum polisi” kimliği nedeniyle Almanya’da yaşayan Kürt ve Türk göçmenlerin bilgilerine rahatça ulaştığına dikkat çekti. Almanca yayın yapan internet gazetesi, Yazgan’ın topladığı bilgileri ise değişik yollarla; Frankfurt ve Mainz konsoloslukları üzerinden, ya da Almanya’daki MİT ekibine veya direkt olarak Türkiye’deki polis teşkilatına aktardığını yazdı.

Hessen Eyaleti Emniyet Müdürlüğü’ne yakın kaynakların ANF’ye verdiği bilgilere göre ise, Döndü Yazgan’a yönelik açılan soruşturmanın ardından rütbeleri söküldü. Hessen’deki resmi kaynakların hakkında bilgi vermediği Yazgan’ın alt düzeyde bir polis memuru olarak görev yaptığı belirtildi. “Yazgan yine Türk istihbaratına bilgi verebilir mi?” sorusuna ise aynı kaynaklar “O artık Almanya’da yaşayan Kürtlere ve Türklere ilişkin hiçbir bilgiye ulaşamaz” bilgisini verdiler.

YAZGAN’IN MASASINA BİR DİTİB’Çİ OTURDU!

AKP’ye yakın internet siteleri Türk kökenli Alman başkomiser Döndü Yazgan’a “kendini aklayacak belgeler sunması” karşılığında soruşturmaya alınıp, güvenlik soruşturmasından sonra tekrar göreve dönebileceğini iddia etmişlerdi.

Ancak Yazgan’ın MİT ile bağlantılarının gün yüzüne çıkmadan önce yürüttüğü göreve ise bir başka Türk kökenli polisin bakması dikkat çekti. Wiesbaden emniyeti bünyesinde bulunan “uyum polisi” masasına Yazgan’ın yerine başkomiser Şuayip Bilir atandı. Bilir, geçtiğimiz aya kadar Batı Hessen Emniyet Müdürlüğü suç önleme daire başkanlığında görev yapıyordu.

Bilir, 4 Şubat 2017’de Erdoğan iktidarının yayın organlarından Sabah gazetesine verdiği demeçte AKP’nin Almanya’daki kuruluşu olan ve MİT’in bir şubesi gibi çalışan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DITIB)’e yöneltilen eleştiriler konusundaki soru üzerine şöyle konuştu:

“Özellikle bölgemizde faaliyet gösteren dini kuruluş ve derneklerle iletişim halindeyiz ve onların temsilcileriyle bir araya gelerek gündemi değerlendiriyoruz. Hiçbir dernekle sorunumuz yok.’’

HESSEN EYALETİ’NİN HER KENTİNDE TÜRK BAŞKOMİSERLER!

Bu arada Wiesbaden gibi hemen hemen Hessen Eyaleti’nin bütün kentlerinde görev yapan “uyum polislerinin” Türk kökenli olması dikkat çekiyor. ANF’nin araştırmasına göre başta Frankfurt, Kassel, Offenbach ve Hanau’da olmak üzere birçok kentin emniyet müdürlüklerinde çok sayıda Türk başkomiser “uyum polisi” sıfatıyla görev yapıyor.

Göçmenlerden sorumlu olmalarına rağmen Türkler dışında hiçbir toplulukla ilgilenmeyen bu başkomiserlerin de Yazgan gibi AKP’nin Almanya’daki kuruluşları DİTİB ve UETD ile yakın ilişkileri dikkat çekici.

ANF

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close