DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Küçük Afrika ülkesinde 10 bin tekstil işçisi sefalet ücretine isyan etti

‘Swaziland Krallığı’nda 5 tekstil-konfeksiyon fabrikasından işçiler düşük ücretleri protesto ediyor

HABER MERKEZİ– Dünya kapitalizminin, azami kar temelinde şekillendirdiği uluslararası işbölümüne bağlı olarak üretim, tekstil-konfeksiyon sektöründe de, yaşam standartları düşük ve örgütsüz emekçilerin bulunduğu ülkelerde gerçekleştiriliyor.

Dünya ölçeğinde tekelci sermayenin yeniden üretim ve birikim koşullarında yaşanan tıkanmalarla da birleşik, ücretleri bastırılan işçilerin asgari yaşam olanakları giderek daha fazla daraltılıyor. Kölece çalışmanın dayatıldığı işçiler, bu yetmiyormuş gibi sefalet ücretlerine mahkum edilmek isteniyor.

Ama işte, etki tepkiyi doğuruyor! İşçiler örgütlenmeye, sendikalaşmaya ve en temel hakları için çetin mücadeleler vermeye başlıyorlar.

ABD ve Güney Afrika ile yapılan ticari anlaşmalar yoluyla buralara giyim ürünlerinin tedarik edildiği Afrika’nın güneyindeki küçük ülke “Swaziland Krallığı”nda tekstil-konfeksiyon işçileri “Yaşanabilir Asgari Ücret” talebini yükseltiyor. Patronların karşısına örgütlü bir güç olarak çıkabilmek için sendikalaşıyorlar.

Temel asgari ücreti yükseltmeyi kabul etmeyen patronlar ise, devletin desteğini alarak işçiler üzerindeki baskıyı artırmaya çalışıyorlar. Bir yandan da işçileri oyalamak için ve ama sendikaları dışlayarak “Ücret müzakereleri” yapıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde ülkenin “Nhlangano” şehrindeki 5 tekstil-konfeksiyon fabrikasından 10 bin işçi bu durum karşısında isyan etti, sokağa çıktı. İşçilerin üzerine polis yollandı. “Zheng Yong” şehrinde ise bir fabrikada işçiler isyan edince patron çareyi kaçmakta buldu.

Geçtiğimiz ay yine aynı bölgede bulunan ülke Lesotho’da tekstil işçileri mücadeleler sonucunda asgari ücrette elde ettikleri artışı ödemek istemeyen patronlara isyan ederek sokağa çıkmıştı.

Kaynak: IndustriALL.union.org

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close