İŞÇİ SINIFIManşet

Pakistan: Tekstil işçileri kriz ve pandemi koşullarında hakları için savaşıyor

Küresel giyim markalarına tedarik sağlayan fabrikalarda çalışan işçiler hak gasplarına karşı mücadele ediyor.

Küresel giyim tekelllerinin tedarik zincirinin üzerinde bulunan ülkelerden Pakistan’da kapitalist kriz ve pandemi koşullarında işçi hakları gasp ediliyor.

Tekstil-hazır giyim tekelleri dibini bulan kapitalist krizin ve pandeminin yıkıcı etkilerini teğet geçmek için Pakistan gibi ülkelerdeki fabrikalara verdikleri siparişleri ya tümden iptal ettiler, ya da azalttılar.

Bunun sonucunda kimi fabrikalar kapatıldı, patronlar işçilere aylardır biriken ücretlerini ödemeden kaçtı; kimi fabrikalarda üretimin durma noktasına gelmesinden ötürü toplu işten çıkarmalar yaşandı. Çoğu durumda, işçiler işsizler ordusuna katıldı, en temel hakları dahi ödenmeden kendi kaderlerine terk edildi. En zor şartlara maruz bırakılanlar ise, kırsal kesimlerden gelen ve tekstil fabrikalarında çalışan ama şimdi evlerine dönmekte zorlanan göçmen emekçiler oldu.

Bu durum karşı tepkiyi de doğurdu. Pakistan’ın her yerinde tekstil işçileri direnişe geçti, haklarını aradı, protesto gösterileri düzenledi.

Kapının önüne konulan yüz binlerce işçinin en acil talebi, kuşkusuz, aylardır ödenmeyen ücretlerin ve tazminatların ödenmesi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, geçen hafta Karaçi’de protesto gösterisi yaparak ödenmeyen ücretlerini talep eden binlerce işçiye polis saldırdı, silah kullandı.

Lahor’da benzer şekilde, bir çok fabrikadan tekstil işçileri eylemler düzenledi, ücret ve tazminat haklarının ödenmesini istedi.

Tekstil ve hazır giyim sktörü Pakistan’ın tarımdan sonra ikinci büyük alanı. Pakistan’ın GSYİH’sının yaklaşık yüzde 9’u ve ülke ihracatının neredeyse yüzde 70’i bu sektörden sektörden geliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close