DÜNYAManşet

Kuzey İrlanda’da protestolar: Bir gazeteci öldü

Perşembe akşamı başlayan protesto gösterilerinde 29 yaşındaki gazeteci Lyra McKee hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ– Kuzey İrlanda’nın Derry kentinde İrlandalı cumhuriyetçilerin İngiliz egemenliğine başkaldırdığı 1916 Paskalya Ayaklanması’nın yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen eylemler sırasında 29 yaşındaki gazeteci Lyra McKee kurşunla vurularak yaşamını yitirdi.

Görgü tanıkları Derry’de gece yaşanan olaylarda, polisle çatışma çıktığını, polis araçlarına molotofkokteylleri atıldığını, bu esnada silah sesleri duyulduğunu söyledi.

BBC’nin haberine göre, Kuzey İrlanda Emniyet Müdür Yardımcısı Mark Hamilton, Lyra McKee’nin ölümünden “Yeni IRA (İrlanda Cumhuriyet Ordusu)”nun sorumlu olabileceği iddiasında bulundu.

Yeni IRA, amacının Kuzey İrlanda’daki Birleşik Krallık hakimiyetini sonlandırmak ve Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti’ni birleştirmek olduğunu söylüyor.

Yeni IRA’nın köklerinin, 1997’deki ateşkesi reddeden ve kendisini ‘Gerçek IRA’ olarak adlandırmaya başlayan yapılanmaya dayandırıyor.

2012’de Gerçek IRA ve daha küçük ölçekli Cumhuriyetçi militan örgütler bir araya gelerek Yeni IRA olarak tanımlanmaya başlanmıştı. Örgüt ise kendisini sadece IRA olarak adlandırıyor.

Öte yandan, İngiltere Ulusal Gazeteciler Birliği (NUJ) de, McKee’nin Kuzey İrlanda’nın “en başarılı gazetecilerinden ve gelecek vaadeden gazetecilerinden biri olduğunu” söyledi.

İngiliz imparatorluğunun ilk sömürgesi İrlanda adasından Birleşik Krallık’ın elinde kalan kısmı teşkil eden Kuzey İrlanda, 1960’lı yıllardan 1998’e kadar bağımsızlık taraftarları ile İngiltere ile birlik yanlıları arasındaki çatışmalara sahne oldu. 40 yıla yayılan mücadele döneminde 3 bin 500 civarında kişi hayatını kaybetti.

1998’de imzalanan Belfast Anlaşması ile çatışmalar büyük oranda sonlanırken Kuzey İrlanda’da çatışan tarafların ortaklığına dayalı bir bölgesel yönetim kurulması üzerinde anlaşıldı.

Kuzey İrlanda önceki yıl ocak ayında patlak veren hükümet krizinin ardından erken seçime gitti ancak bugüne kadar hükümet kurulamadı.

Sınırlı özerkliği düzenleyen anlaşmaya göre, bölgesel hükümetin bağımsızlık ve birlik yanlısı en büyük iki partinin güç paylaşımına dayalı olarak kurulması gerekiyor.

İngiltere ile birlik yanlılarının en güçlü temsilcisi konumundaki Demokratik Birlik Partisi (DUP), İngiltere Başbakanı Theresa May’in azınlık hükümetine dışarıdan destek veriyor.

İrlanda’nın en eski partisi olan Sinn Fein adanın bağımsızlığı için İngiltere’ye karşı verilen mücadelenin de öncüsü olmuştu. Her iki İrlanda’da da faal durumda olan parti, Kuzey İrlanda’daki özerk yönetimin de ortağı konumunda.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close