DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Londra’da grevci işçilerden kitlesel eylem

Londra’nın 4 hastanesinde temizlik, hasta bakımı, güvenlik gibi “hizmetler”de çalışan işçiler bu sabah kitlesel bir eylem yaptılar.

londra-protesto

HABER MERKEZİ– Barts Health NHS Trust’a ait hastanelerde sözleşmeli Serco şirketine bağlı çalışan grevci işçiler, patronların 2017 yılının ilk yarı “mali sonuçlarını“ bu sabah yatırımcılara sunarak görücüye çıktığı JP Morgan binası önünde miting ve yürüyüş yaptılar. Yüzlerce emekçinin katıldığı eylemde öfkeli sloganlar atıldı.

Barts Health NHS Trust’a ait 4 hastanede çalışan temizlik, güvenlik ve hasta bakıcılık gibi “hizmet“ işlerinde çalışan yüzlerce işçi 25 Temmuz’dan itibaren iki haftalık greve başlamışlardı.

Sendika ile (söz konusu işleri devralan uluslararası hizmet şirketi) Serco arasında 21 Temmuz’da yapılan görüşmeden sonuç çıkmayınca iki haftalık grevin düğmesine basılmıştı.

İşçiler daha önce de ücretlerin yükseltilmesi talebiyle 4 Temmuz’da da 48 saatlik bir grev yapmışlardı. Yapacakları iki haftalık grevin sonucunda eğer talepleri yine karşılanmazsa Ağustos ve Eylül aylarında da greve gidecekler.

Grevci işçiler ise saat başı ücrette 0.30 sterlinlik bir artış yapılmasını istiyorlar ancak bu talep Serco patronları tarafından reddediliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close