DÜNYAGREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Meksika: Grevci maden işçileri katledildi

Media Luna altın madeninde 3 haftadır grevde olan 800 işçiden 2’si kurşunlanarak katledildi

HABER MERKEZİ– Meksika’nın Guerrero kentindeki Kanada orjinli luslararası tekel olan “Torex Gold Resources” şirketine ait Media Luna altın madeninde önceki gün 2 grevci işçi katledildi.

Kendilerine “Tonalapa topluluğu polisi” diyen silahlı paramiliter güçler 3 haftadır grevde olan işçilerden 2’sini kurşunlayarak katlettiler. Saldırganlar Meksika polisi tarafından kısa süreliğine gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldılar!

Geçtiğimiz günlerde grevci işçilerin bulunduğu alana 300 kadar özel tim polisi sevk edilmişti.

meksika polisi

Grevde olan 800 madenci patronun dayattığı sendika Meksikalı İşçiler Konfederasyonu (CTM)’nu tanımayıp bir başka sendikada, Los Mineros diye bilinen Maden ve Çelik Sendikası’nda örgütlenmek istiyorlar.

Madenciler, Meksika’da sıkça rastlanan bir ‘patron uygulaması’ olarak kendi denetimlerindeki tabela sendikalarının işçilere dayatılmasına karşı çıktıkları için grev yapıyorlar. Grevcilerin diğer talepleri ise, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve yıllık ikramiye haklarının verilmesi.

Kanadalı Birleşik Çelik İşçileri Sendikası (USW) grevci işçilere sahip çıkmak adına Kanada hükümetine baskı yapmaya çalışıyor.

Katliam, ABD, Kanada ve Meksika arasındaki NAFTA görüşmelerinin 5. turunun gerçekleştirildiği Mexico City’nin sadece beş saatlik mesafede meydana geldi!

Meksika’daki madenci grevi ve yaşanan işçi katliamı, kıtadaki işçi sınıfının daha etkin nasıl sömürüleceğinin planlandığı NAFTA içerisindeki kirli ilişkilerin adeta dışavurumu oldu.

Nitekim, tıpkı Meksika’dakine benzer şekilde Guatemala, Kolombiya gibi ABD’nin “ticaret ortakları” olan ülkelerde sınıfa dönük bu tür saldırılara sık rastlanmaktadır!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close