DÜNYAManşet

Merkel dördüncü kez başbakan

HABER MERKEZİ- Almanya Başbakanı Angela Merkel, koalisyon anlaşmasının imzalanmasının ardından Federal Meclis’te yapılan oylamada dördüncü kez başbakanlık görevine seçildi. Merkel’in yeni görevi, iktidarı boyunca göçmen ve yerli emekçilerin yaşamlarını daha bir aşağıya doğru çeken politikaların katlanarak süreceğinin habercisi gibi.

Ayrıca Almanya’nın Efrin başta olmak üzere Ortadoğu ve dünyada savaş politikalarına desteğinin de süreceğini gösteriyor.

Merkel, 24 Eylül 2018’deki genel seçimlerden 171 gün geçtikten sonra yapılan oylamada milletvekillerinin onayını aldı.

Federal Meclis’te yapılan gizli oylamaya katılan 702 milletvekilinden 688’inin oyu geçerli kabul edildi. Oylamada milletvekillerinin 364’ü Merkel’in başbakanlığını onaylarken 355 milletvekili karşı yönde oy kullandı.

Merkel’in başbakan seçilebilmesi için 355 milletvekinin oyunu alması gerekiyordu. Koalisyonu oluşturan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) mecliste 399 milletvekili bulunuyor. Federal Meclis’teki toplam milletvekili sayısı ise 709.

Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble de sonuçların belli olmasının ardından Almanya’nın yeni başbakanına yeni görevinde “başarı ve güç” temennisinde bulunarak sonucu en kısa süre içinde Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’e sunacağını ifade etti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close