DÜNYAİŞÇİ SINIFI

‘Mezarda emeklilik’ için ikna çabası

‘Almanya’da emekliler daha fazla fakirleşecek. Bu nedenle daha geç emekli olmalısın’. Verilen tehdit mesajı bu!

almanya emeklilik

HABER MERKEZİ– Alman devletinin, hükümetinin ve burjuva sosyal kurumların yansıra Alman medyası da emeklilerin gittikçe daha fazla fakirleşeceğini “öngörüyor“. Böylece, Alman egemen sınıflarının istediği ve hükümetin dayattığı ‘mezarda emeklilik’ uygulamasına uygun sosyal zemin yaratılmak isteniyor.

DW Türkçe’nin aktardığı Almanya’da Bertelsmann Vakfı’nın yaptırdığı araştırmaya göre Almanya’da “yaşlılıkta fakirleşme riski“ büyüyor.. Araştırmada 2036 yılına kadar öncelikle yalnız yaşayan kadınların, meslek eğitimi almayanların ve uzun süreli işsizlerin emekli aylığıyla geçinmelerinin mümkün olmayacağı belirtildi.

Araştırmada 67 yaş grubundakiler arasında “fakirleşme“ oranının 2036 yılında kadar yüzde 16’dan yüzde 20’ye çıkacağına yer verildi. Geliriyle geçinemediği için devletin yardımına muhtaç düşen kadınların oranı aynı süre zarfında yüzde 16,2’den yüzde 27,8’e çıkacak.

Almanya’da aylık net geliri 958 Euro’nun altında kalanlar “fakir“ sayılıyor.

Diğer Avrupa ‘merkez’ ülkelerinde olduğu gibi Almanya da emekli aylıklarının azaltılması ve emeklilik yaşının yükseltilmesi şeklinde saldırı politikalarını emekçilere dayatıyor. Alman devleti, emeklilerin maaşlarını aşağıya çekerek işçilere “daha fazla çalışma, geç emekli olma“ konusunda ikna etmeye çalışıyor!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close