DÜNYAGENÇLİKİŞÇİ SINIFI

Mısır'da katliam

Son günlerin “gelişmeleri”, ülkede durumun bir iç savaş yönünde evrilebileceğini gösteriyor.

Mısır'da katliam

Mısır’da Hüsnü Mübarek iktidarının sona ermesi istemiyle düzenlenen gösteriler devam ediyor. Bitirmek için ise her türlü hile, manevra, katliam ve saldırı da devam ediyor.

Dünkü çatışmalardan sonra Mübarek taraftarları ellerinde bıçaklar, sopalar balta ve kılıçlarla, gösterilerin merkezi haline gelen Tahrir Meydanı’na doğru ilerlediler. Kiralık katiller atlar ve develer üzerindeydiler. Saldırı sonucu çok sayıda kişi öldü ve yaralandı. Gösteriler ve çatışmalar sonucunda binden fazla yaralı olduğu haberleri geliyor. Mısır’da son on gün içerisinde üçyüz kişi öldürüldü.

Saldırganların üzerinden polis kimlikleri çıktığı, parayla kiralandıkları, Mübarek’in partisi NDP üyesi oldukları ortaya çıktı. Halk tarafından baltacıyya (baltacılar) olarak bilinen bu kişilerin meydana saldırmak için kişi başı 50 Sterlin (130 TL) aldıkları açıklandı.

Öte yandan, göstericilerin Mübarek yanlılarına karşı atağa geçerek, birçok bölgeyi ellerine aldıkları son yansıyan haberler arasında. Son günlerin “gelişmeleri”, ülkede durumun bir iç savaş yönünde evrilebileceğini gösteriyor.

Devletin manevraları bitmiyor

Hüsnü Mübarek’in yeni atadığı işkenceciliğiyle ünlü eski istihbaratçı ve CIA’nın Mısır’daki en güvenilir adamı olarak bilinen Ömer Süleyman‘ın (işkence eğitimini ABD’nin Kansas kentinde almış, yemeğini yerken 3 bin kişinin infaz emrini verebilecek kadar soğukkanlı bir katil) gösterilerin son bulması yönündeki çağrılarının ardından, devletin yeni manevraları söz konusu. Başbakan Ahmed Şefik‘in “şiddet olayları” dediği eski polislerden ve kiralık katillerden oluşan rejim yanlılarının saldırılarından dolayı özür dilemesi, Başsavcılığın “Eski İçişleri Bakanı Habib El Adli hakkında soruşturma açılacağı” ve “Eski bakanların ülke dışında çıkışının yasaklanıp, hesaplarının dondurulması” bu manevralardan bazıları.

Mübarek’e “cesaret” veren

Milyonların sokaklarda olmasına rağmen hareketin önderliksiz oluşu ve tek tek direnişler dışında genel greve doğru ilerleyen bir sınıf hareketi ile buluşamaması gösterilerin en zayıf karnını oluşturuyor. Bu durum Mübarek yönetiminin manevralarına alan açıyor, hala direnmesine neden oluyor.

Belli bir toplumsal tabana hitap edenlerin hemen hepsi sınıfsal konumları gereği rejimi hedef alamayacakları gibi, rejimin revizyonundan yana çağrılar yayınlıyorlar. Dinci gerici Müslüman Kardeşler, “Tüm partilere açık ulusal birlik hükümetinin kurulması” önerilerini ortaya atıyor. 1974-78 yılları arasında Mısır Dışişleri Bakanı’nın özel yardımcısı gibi devlet içerisinde kilit roller oynamış Muhammed El Baradey, ordunun ve Müslüman Kardeşler’in desteğini de arkasına alarak benzer bir hükümet kurma derdinde.

Bu durum karşısında, sokaktaki milyonlar dışında ciddi bir tehdit görmeyen onun da önderliksiz ve programsız olmasından faydalanan Mübarek yönetimi son kozlarını oynuyor. Halk hareketinin nereye doğru evrileceği henüz netlik kazanmamasına rağmen, Hüsnü Mübarek gidene dek de söndürülmesi mümkün görünmüyor.

Emperyalistlerin paniği

Devrimler ve karşıdevrimler” yüzyılının, Kuzey Afrika’dan esen rüzgarı, emperyalistleri de fena halde telaşlandırdı. Sistem sınırlarını tehdit edici boyutlara ulaşmaması için, bölgedeki en sıkı işbirlikçilerinden Mübarek’in gitmesi için çağrı üzerine çağrı yayınlıyorlar. Neoliberal politikaların devamı, bölgedeki yatırımlarının güvenceye alınması paniğindeler. ABD Başkanı Barack Obama’dan sonra, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, İngiltere Başbakanı David Camron ve İspanyol Başbakan José-Luis Zapatero, yaptıkları ortak açıklamada “Geçiş sürecinin şimdi başlaması gerekiyor” diyerek, bütün tarafların yer alacağı bir hükümet kurma çağrıları yaptılar.

Mısır’dan dayanışma çağrıları

Bu arada Mısır’dan uluslararası dayanışma çağrıları yayınlanıyor. İşte o çağrılardan biri:

Dünya halklarına! Kapitalist küreselleşmeye ve neoliberalizme karşı gösteriler yapmış yüzbinlere!
Savaş ve emperyalizme karşı koymuş olan milyonlara!
Dünyanın emekçi ve çalışanlarına!
Özgür yazarlara, entelektüellere ve dünyanın sanatçılarına!
Özgür bilinçli tüm insanlara!

Kahire’deki El-Tahrir Meydanı’ndaki Mısır Devrimi’nin önder güçlerini kurtarmak için mümkün olan her şekilde davranmanız için size çağrı yapıyoruz… Şu anda bir katliam planlanıyor. Binlerce haydut ve sivil polis, kasap Mübarek’in ve rejiminin önderleri tarafından harekete geçiriliyorlar. Artık göstericilere saldırmaya başladılar… Artık sakin göstericilere molotof kokteylleriyle ve göz yaşartıcı bombalarıyla saldırıyorlar. Şu anda beşyüz kadar yaralı var. Bu haydutların, gece bölgede ışıklar söndürüldükten sonra meydana kitlesel bir saldırı yapacakları üzerine güvenilir bilgiler geliyor. Büyük bir katliam yapmak istemekteler.

Bütün dürüst insanlara, her türlü şekilde davranmaları için çağrı yapıyoruz. Derhal gösteriler düzenleyin, katliamın haberlerini dünyanın her bir tarafına yayın! Milletvekillerinizi, siyasetcilerinizi ve özgür sivil toplum örgütlerini kesin bir konum almaya zorlayın.

Mısır devrimi çok yaşasın!
Enternasyonal çok yaşasın!
Dayanışmayla!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close