DÜNYA

MİT’in Alman istihbaratına sızma girişimi engellenmiş

MİT Almanya’daki Türkler üzerinden Alman İstihbaratı’na sızmaya çalışmış. Anayasa Koruma Örgütü sızma girişimini farkedip engeledklerini açıkladı.

die welt

HABER MERKEZİ- Son dönemlerde Almanya’nın iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Örgütü’ne çalışmak için başvuru yapanlardan bazılarının Türk İstihbarat Teşkilatı-MİT ile bağlantısı ortaya çıktı.

Bir süredir Berlin-Ankara arasında gerginlik ve krizlere neden olan MİT’in Almanya’daki faaliyetleri konusu yeni bir boyut kazandı. Almanya’nın önde gelen günlük gazetelerinden Die Welt’in dün manşetten verdiği haberine göre MİT bu sefer Alman istihbaratına sızmaya çalıştı.

Yeni Özgür Politika’nın aktardığı, Almanya’nın iç istihbaratından sorumlu olan Anayasa Koruma Örgütü’nün gazeteye yaptığı açıklamaya göre MİT böyle bir girişimde bulundu ancak sonuç alamadı. Merkezi Köln ve Bonn arasındaki Meckenheim’da bulunan istihbarat kurumu ise ayrıntı vermedi.

Başvuranlar MİT’çi çıktı

MİT, Alman istihbaratına sızma planını ise Anayasa Koruma Örgütü için çalışmak isteyenler üzerinden yürütmeye çalıştı. Zira istihbarat kurumu son dönemlerde yeni elemanlar almak istemiş ve yapılan incelemede Türkçe konuşan birçok aday dikkat çekmiş.

Gazeteye konuşan Alman istihbaratından bir yetkili söz konu bu kişilerin MİT ile bağlantısı olma ihtimali üzerinde durduklarını ve başvurularını reddettiklerini bildirdi.

Daha önce MİT birçok kez Alman polisi ve istihbaratına Türk tercümanlar üzerinden sızmaya çalışmıştı. Birçok tercümanın görevlerine son verilmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close