DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Myanmar: Asgari ücrete yetersiz zam

Günlük asgari ücretlere yapılan yüzde 33’lük zam sendikaların yüzde 55 oranında artış talebini karşılamıyor

HABER MERKEZİ– Dünya tekstil-konfeksiyon üretiminin Güneydoğu Asya’da yükselen “yıldız”larından Myanmar’da hükümet, işçilerin yoğun tepki ve mücadelelerini biraz olsun ‘dindirmek’ için bir adım attı, günlük asgari ücreti 4 bin 800 kyat (3,53 amerikan doları) na yükseltti.

Yüzde 33 oranında bir artış analamına gelen yeni asgari ücret Mart ayından itibaren geçerli olacak.

Diğer taraftan, işçi sendikaları yüzde 55 oranında artış yapılmasını talep ediyorlardı. Bu nedenle yeni uygulama, bir süreliğine işçilerin öfkesini ‘yatıştırmayı’ başarsa bile bu uzun sürmeyecek. İşçiler, asgari hakları için ve düşük ücretlere karşı mücadelelerini sürdürecekler.

Zira, kölece çalışma koşullarında esasta bir değişiklik olmadığı gibi, yüzde 33’lük artıştan memnun olmayan patronlar bu sınırlı artışı kendi lehlerine telafi etmek için işçiler üzerindeki baskıyı ve sömürüyü artırmaya yönelecekler. İlk yapacakları işlerden birisi (iş kanununun işçilerin asgari haklarını garantiye almada bıraktığı büyük boşluklardan da yararlanıp) uzun çalışma saatlerini çoğaltarak fazla mesai saatlerini ücretlendirmemek olacak. Ve bu işçilerin tepkisine yol açacak.

2017 yılında 1,5 milyar Amerikan doları tutarında hazır giyim ihracatı yapmış olan patronların tatlı karlarını daha da çoğaltmaya yönelmesine karşıt bir düzlemde işçiler de temel hakları için mücadele etmeyi sürdürecekler.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close