DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Nijerya: Öğretmen kıyımına karşı büyük yürüyüş

Kaduna eyaletinde yerel hükümetin yaklaşık 22 bin öğretmeni işten çıkarmasını protesto için on binlerce öğretmen yürüyüş yapıyor

HABER MERKEZİ– Nijerya’nın Kaduna eyaletinde hükümetin Kasım ayında yaklaşık 22 bin öğretmeni işten çıkarmasını protesto eden eylemler sürüyor.

Öğretmenler sendikası NUT ve işçi konfederasyonu NCL’nin çağrısıyla bugün eyaletin başkenti Kaduna’da on binlerce öğretmenin katıldığı büyük bir yürüyüş gerçekleştiriliyor.

kaduna büyük yürüyüş 1

Kente takviye güç olarak 8 bin polis ve asker nakledildi. Hükümetin ve polisin “izin vermeyiz” tehditlerine rağmen yürüyüş başlamış durumda. Emekçiler polis barikatını aşarak hükümet binasına doğru yürüyor.

kaduna öğretmen yürüyüşü

kaduna büyük yürüyüş 2kaduna büyük yürüyüş 3

Öğretmenler sendikası NUT, toplu kıyıma karşı 23 Kasım’da greve çıkmıştı. Hükümet “profesyonel bir eğitim” gerekçesiyle yapılan öğretmen kıyımını savundu.

Sendika eyalet başkanı Audu Amba “Yeterlilik testini, geçme sınırı olarak yüzde 60 olması koşuluyla, başarısız olanların tekrar eğitilmesi gerekçesiyle destekledik. Ancak yönetim, testi geçme sınırını yüzde 75 olarak uyguladı. Bu sınırı geçemeyen 21.780 öğretmeni işten attı. Bu durumu kabul etmiyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close