DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Nijerya üniversitelerinde grev dalgası büyüyor

Greve devam eden akademisyenlerden sonra üniversitelerdeki ‘akademik-olmayan’ çalışanlar da greve çıkacaklar

nijerya-grev

HABER MERKEZİ– Nijerya üniversitelerindeki grev dalgası büyüyor. Greve devam eden akademisyenlerden sonra üniversitelerdeki ‘akademik-olmayan’ çalışanlar da greve çıkacaklar. Süresiz olacağı belirtilen grev 11 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

Üniversite emekçilerinin talepleri grevci akademisyenlerin talepleriyle aynı.

Batı Afrika ülkesinde akademisyenler, hükümetin 2009’da sendika (ASSU) ile imzalanan anlaşmaya uymamasından dolayı 13 Ağustos’tan itibaren süresiz grev başlatmışlardı.

Grev, maaşların ödenmemesi, kazanılan akademik ödeneklerin (EAA) ödenmemesi, üniversitelerin personel okullarının devlet tarafından finanse edilmesinin kaldırılması ve emekli profesörlerle ilgili üzerinde anlaşılan 2014 emekli aylığı reformunun uygulanmaması gibi sorunları hükümetin çözmeye yanaşmaması üzerine başlatılmıştı.

Üniversite Akademisyenleri Sendikası Başkanı Prof. Biodun Ogunyemi, grevin nedenlerine dair yaptığı yazılı açıklamada, federal hükümetin üniversitelere ödeneklerinde kısıntıya gittiğini ve akademisyenlerin maaşlarının ödenmesinde gecikmeler yaşandığını kaydetmişti.

Ocak ayındaki 5 günlük grevden sonra bu kez süresiz grev

Dün bir basın açıklamasıyla grev kararını duyuran Ulusal Akademik Teknoloji Çalışanları Sendikası (NAAT), Akademik Olmayan Personel ve Eğitim Kurumları Sendikası (NASU) ve Nijeryalı Üniversiteler Kıdemli Personel Derneği (SSANU) tarafından oluşturulan ortak eylem komitesi adına konuşan Samson Ugwoke “hükümetin 5 yıldan sonra kendileri ile imzaladığı ‘mutabakat zaptı’nı uygulamaması nedeniyle grev kararını alındığını” söyledi.

2017 Ocak ayında üniversite emekçileri benzer taleplerle 5 günlük uyarı grevi yapmış ve hükümet yetkililerinin geri adım atmasıyla imzalanan mutabakat metniyle birlikte 18 Ocak’ta grevi sonlandırmıştı.

Pazartesi günü grevi başlatacak 3 sendikanın akademisyenlerle benzer olan talepleri şunları içeriyor:

Kazanılmış ödeneklerin ve maaşların eksiksiz ve düzenli ödenmesi,

Üniversitelerde yönetim sisteminin gözden geçirilmesi, yolsuzlukların önlenmesi,

Eğitime ayrılan bütçenin artırılması ve üniversitelerdeki altyapının güçlendirilmesi.

Dün açıklanan grev kararının, grevci akademisyenlerle hükümet yetkilileri arasında bugün yapılacak görüşmenin öncesine denk getirilmesi, büyüyen grev dalgasında sınıf dayanışmasının kararlılıkla büyütüldüğünün göstergesi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close