DÜNYAGENÇLİKİŞÇİ SINIFIManşet

Öğrenciler işçi ebeveynleri için anayolu bloke etti

Hindistan’ın Assam eyaletinde ‘yaşanabilir asgari ücret’ için mücadele eden çay işçileri için eylem yapıldı

HABER MERKEZİ– Hindistan’ın Assam eyaletinde, çay plantasyonlarında yoğun emek sömürüsüne maruz bırakılan bölgede yaşayan “Adivasi” topluluğu üyeleri bir süredir “yaşanabilir asgari ücret” için mücadeleyi yükseltiyorlar.

Kölece çalışma koşullarına karşı çıkan işçiler ücretlerin yükseltilmesi ve uzun iş günlerinin kısaltılması gibi temel talepler etrafında grevler ve yürüyüşler örgütlüyorlar.

Bölgedeki çay işçilerinin günlük ücreti 137 Rs (2,1 dolar) düzeyinde ve işçiler bunun en az 350 Rs’ye yükseltilmesini istiyorlar. Diğer eyaletlerde ise farklılıklar var; günlük ücretler Kerala’da 310, Karnataka’da 263, Tamil Nadu’da 241Rs.

Uzun iş günlerine de karşı çıkan işçiler ayrıca, barınma ve sağlık gibi harcamaların ücret dışı bırakılmasını ve rtalama olarak saat 7.00’den 16.30’a kadar kölece çalıştırılan işçiler günlük mesainin saat 9.00- 16.30 olarak değiştirilmesini talep ediyorlar.

assam çay işçileri eylemi

Gençler ve öğrenciler işçi ebeveynelrinin haklı taleplerini dile getirmek için ugün Biswanath şehrinde anayolu saatlerce bloke ederek trafiğe kapattılar. “Yaşanabilir asgari ücret” talebi lehinde sloganlara atan protestocular, aynı zamanda “Adivasi” topluluğuna yönelik ırkçı-ayrımcı politikaları teşhir ettiler.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close