DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Patronlar ‘lokavt’ dedi, hükümet müdahale etti, sendika grevi bitirdi

Norveç’te 10 Temmuz’da başlayan petrol işçilerinin grevi ‘zorunlu tahkim’ kararıyla sonlandırıldı

HABER MERKEZİ– Norveç’te açık denizdeki petrol platformlarında çalışan işçilerin grevi hükümetin müdahalesi ve sendikanın boyun eğmesiyle bitirildi.

Petrol tekellerini sıkıntıya sokan, dünyanın en büyük 8. petrol ihracatçısı olan Norveç’teki grev karşısında patronlar „lokavt“ tehdidinde bulundu. Grevin kontrolden çıkabileceği endişesiyle hükümet „zorunlu tahkim“ kararı alarak grevi sonlandırdı. Sendika ise boyun eğdi.

10 Temmuz’da ilk olarak Kuzey Denizi’ndeki 9 tesisteki 669 işçinin toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine başlattığı grev 881 işçinin daha greve çıkmasıyla genişlemişti.

Petrol işçilerinin sendikası “SAFE”, yaptığı açıklamada grev sonrasında bir anlaşmanın sağlanamaması halinde yeni üyelerini de greve çağıracağını duyurmuştu. Bunun üzerine 20 tesisteki 881 işçi daha iş bıraktı. Böylece grevdeki işçi sayısı 1550’ye ulaşmıştı.

İşçi sendikası SAFE ile işveren sendikası Rederiforbundet’in anlaşma sağlayamadığı konular ücret ve emeklilik konuları. Sendika, işverenin var olan emeklilik düzenlemesini zayıflatmak istediğini ve diğer petrol işçilerine göre daha düşük ücrete sahip olduklarını söylüyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close