DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Norveç: Petrol ve gaz işçileri greve çıktı

Sendika, ücretlerde artış ve tüm işçiler için eşit emeklilik hakları talep ediyor

HABER MERKEZİ– Norveç’te 6 yıl aradan sonra petrol ve gaz platformlarında çalışan işçiler greve çıktı.

Kuzey Denizi’ndeki petrol ve gaz platformlarında bugün başlayan grev sebebiyle Royal Dutch Shell ilk kez ülkedeki petrol üretimini kısıtladı.

Shell, Nisan ayı verilerine göre günde yaklaşık 23.000 varil petrol ve 3.500 varil doğal gaz üreten Knarr sahasını kapatmaya zorlandı. Patronlarla sendika arasındaki anlaşmazlığın tırmanması durumunda üretimin daha aşağılara düşmesi bekleniyor.

Bloomberg’in haberinde yer alan, SAFE sendikası tarafından yapılan açıklamaya göre, bugün itibariyle greve çıkan işçi sayısı 601. Talepler karşılanmadığı durumda bu sayı haftasonunda 2 bini geçecek.

Sendika, ücretlerde yaklaşık yüzde 20 artış ve işe yeni başlayıp başlamadığına bakılmaksızın tüm işçiler için eşit emeklilik hakları talep ediyor.

Avrupa’nın en büyük petrol üreticisi Norveç’te 2012 yılında yapılan grev 16 gün sürmüş, patronlar talep edilen ücret artışını kabul etmek zorunda kalmıştı.

2017 verilerine göre ülkedeki petrol-gaz sektöründe 26.700’i doğrudan, 23.500’i bağlantılı alanlarda olmak üzere toplam 50.700 işçi çalıştırılıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close