DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Peru: Binlerce madencinin grevi birinci haftasını doldurdu

Peru’da aynı şirkete ait iki maden işletmesinde 3 binin üzerinde işçi geçen haftadan beri grevdeler

HABER MERKEZİ– Peru’daki “Southern Copper” şirketinin işlettiği Cuajone ve Toquepala bakır madenlerinde 3 binin üzerinde işçinin geçen hafta başlattığı grev, anlaşmazlığın devam etmesi nedeniyle ikinci haftasında sürüyor. Grevci işçilerin toplam işçi sayısının yüzde 70’ini oluşturduğu belirtiliyor.

2 sendikanın ortak eylemi

Grevim sürdüğü madenlerde örgütlü iki büyük sendikanın ortak aldığı kararla başlatılan ‘süresiz’ grev, patronların büyüyen karları karşısında ücretlerin düşük seviyelerde tutulmasına bir tepki olarak gelişti.

Patronlar ‘yasa dışı’ ilan etti

Grevi “yasa dışı” ilan eden patronların bu tutumunu tamamlayacak şekilde polis geçtiğimiz günlerde nakliye yollarını kesen grevcilere saldırdı, 24 işçiyi gözaltına aldı, 3 işçi yaralandı.

Bu yılın 3. grevi

Peru’daki “South Copper”e ait Cuajone ve Toquepala bakır madenlerinde geçtiğimiz hafta Salı günü başlayan başlayan eylem, bu yılın üçüncü grevi oluyor.“Grup Meksika”nın bir yan kuruluşu olan “South Copper” üretim bakımından dünyanın 5. büyük, Peru’nun 2. büyük bakır tekelidir.

Şirketin Şili’deki işletmesinde de grev yapıldı

“South Copper” tekelinin Şili’nin Escondida kentindeki bakır madeninde binlerce işçi, Peru’daki grevin başlamasından hemen sonra, Şubat ayında gerçekleştirdikleri bir greve misilleme olarak patronun toplu işten atma saldırısına karşı 24 saatlik uyarı grevi yaptı.

2 bin 500 işçi, şirketin, madendeki işgücünün yüzde 3’nü çıkararak “küçülmeye” gitme kararını açıklamasının hemen ardından “bu bir misillemedir” diyerek 24 saatlik greve çıktılar. İşçiler Şubat ayında 43 günlük bir grev yapmışlardı.

Grevci işçiler, patronun işçi kıyımı kararından vazgeçmemesi durumunda önümüzdeki günlerde yine greve çıkacaklarını duyurdular.

Maden sektöründe 2018 için ücret pazarlıklarının başlayacağı sürece giriliyor olmasıyla birlikte Peru’daki grevin bitirilememiş olması, maden tekellerini kaygılandırmış durumda.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close