DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Peru’da binlerce madencinin grevi onuncu gününde

Peru’da aynı şirkete ait iki maden işletmesinde 3 binin üzerinde işçinin katıldığı grev 10. gününde sürüyor

HABER MERKEZİ– Peru’daki “Southern Copper” şirketinin işlettiği Cuajone ve Toquepala bakır madenlerinde 3 binin üzerinde işçinin başlattığı grev, anlaşmazlığın devam etmesi nedeniyle ikinci haftasında sürüyor. Grevci işçilerin toplam işçi sayısının yüzde 70’ini oluşturduğu belirtiliyor.

Grevin sürdüğü madenlerde örgütlü iki büyük sendikanın ortak aldığı kararla başlatılan ‘süresiz’ grev, patronların büyüyen karları karşısında ücretlerin düşük seviyelerde tutulmasına bir tepki olarak gelişti.

Patronlar ‘yasa dışı’ ilan etti

Grevi “yasa dışı” ilan eden patronların bu tutumunu tamamlayacak şekilde polis geçtiğimiz günlerde nakliye yollarını kesen grevcilere saldırdı, 24 işçiyi gözaltına aldı, 3 işçi yaralandı.

Peru’daki “South Copper”e ait Cuajone ve Toquepala bakır madenlerinde geçtiğimiz hafta Salı günü başlayan başlayan eylem, bu yılın üçüncü grevi oluyor.“Grup Meksika”nın bir yan kuruluşu olan “South Copper” üretim bakımından dünyanın 5. büyük, Peru’nun 2. büyük bakır tekelidir.

Maden sektöründe 2018 için ücret pazarlıklarının başladığı sürece giriliyor olmasıyla birlikte Peru’daki grevin bitirilememiş olması, maden tekellerini kaygılandırmış durumda.

Quebrada Blanca bakır madeninde de grev gündemde

Nitekim, Peru’da bir başka şirketin, Kanada orjinli Teck Resources’in Quebrada Blanca bakır madeninde işçilerin, patronun yeni sözleşme için sunduğu teklifi yüze 93 oyla reddettiği ve grev hazırlıklarının yapıldığı bilgisi aktarıldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close