DÜNYAManşet

PESCO: Almanya-Fransa eksenini güçlendirme hevesi

23 AB ülkesi ‘Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması’na imza attı

HABER MERKEZİ– Avrupa Birliği’nin (AB) 23 üyesi askeri alanda daha sıkı işbirliği için PESCO olarak adlandırılan “Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması”na imza attı.

Şu aşamada bir ‘Avrupa Ordusu’ kurmayı öngörmeyen anlaşma, imza atan her ülkeden “AB’nin ortak savunmasına nasıl katkı yapabileceği” konusunda ulusal planlarını hazırlamalarını dayatıyor.

Buna göre AB, 2020’den itibaren 5 milyar euroluk bütçeyle PESCO’ya destek vermeyi taahhüt ediyor.

28 üyeli AB’nin 23 üye ülkesi “savunma politikalarının uyumlu hale getirilmesi için” uzlaşıya varmış durumda.

Almanya-Fransa odaklı emperyalist bloğu güçlendirme hevesi

Trump’lı ABD ile iplerin gerildiği, aralarındaki anlaşmazlıkların su yüzüne çıktığı bir kesitte Almanya’nın başını çektiği AB’li emperyalistler daha saldırgan bir dış politika izlemek, yeniden paylaşım savaşlarına daha aktif katılmak yönünde böylece irade beyan ediyorlar ama bu iş o kadar kolay değil.

Her şeyden önce, dünya ölçeğinde emperyalistler arasındaki gerilimlerin iyice kızıştığı bir ortamda Almanya’nın tüm Avrupa’ya “liderlik yapma“ rolünü oynamaya çalışması başlı başına bir sorun. Fransa ile yanyana durma görüntüsü veriyor olması uzun vadede Fransız mali oligarşisini ne derece ikna eder bilinmez. Zira bu iki güç arasında da rekabet ve çelişkiler söz konusu.

Her neyse, AB emperyalist bloğu “ortak savunma“da ciddi adımlar atabilseler dahi bu baştan aşağı saldırgan ve dünya halklarının yıkımını artıracak gerici bir askeri güç olacaktır!

Öte yandan, her ne kadar PESCO’nun “NATO’yu da güçlendireceği” vurguları yapılıyor olsa da emperyalistler arasındaki gerilimlerin (aynı zamanda bunun bir sonucu olarak ortaya çıktığı için) tırmanmasında kendi payına düşen rolü oynayacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close