DÜNYAManşet

Protestolar Google’u zorladı: Askeri yapay zeka projesi sürdürülmeyecek

Çalışanlarının protestoları sonucu Google, Pentagon ile yürüttüğü askeri yapay zeka projesini sürdürmeme kararı aldı

HABER MERKEZİ– Teknoloji tekeli Google, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ile birlikte yürüttüğü askeri yapay zeka projesini sürdürmeme kararı aldı. Haberi kamuoyuna New York Times, Gizmodo, Buzzfeed gibi çeşitli Amerikan medya kuruluşları duyurdu. Habere göre Google yöneticilerinden Diane Greene, Cuma (dün) günü çalışanlarla yaptığı toplantıda „2019 yılı sonunda süresi biten 18 aylık anlaşmayı yenilememe kararı aldıklarını“ söyledi.

Bunula birlikte, bu kanuda şirketten henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

“Maven” adlı askeri yapay zeka projesinin 8 milyon 6 bin dolar hacme sahip olduğu belirtiliyor. Proje kapsamında kullanılan algoritmalar aracılığıyla insansız hava araçlarından (İHA) alınan görüntülerdeki insanların kim olduğu otomatik olarak teşhis edilebiliyor.

Google çalışanları daha önce projeye karşı bir imza kampanyası düzenleyerek şirketi “savaş ticaretinden” uzak durmaya çağırmıştı. Google’dan kendisinin ya da bağlı firmaların “savaş teknolojisi üretip üretmediğini” açıklığa kavuşturması istenmişti.

Şubat ayında başlatılan imza kampanyasına katılan çalışanların sayısı Mayıs ortası itibarı ile dört bine ulaştı. Çok sayıda çalışan bu süre içerisinde istifa etmişlerdi.

ABD ordusu ve dış istihbarat servisi CIA yıllardır öldürme hedefi gözeterek „terör şüphelileri“ne yönelik İHA’larla saldırı düzenliyor. Saldırı hedeflerine ABD başkanının onay vermesi gerekiyor. ABD’nin eski başkanı Barack Obama’nın genişlettiği program çerçevesinde ordu sadece Afganistan ve Pakistan değil Yemen ve Somali’de de operasyonlar düzenledi. Bu saldırılarda çok sayıda sivil insan da öldürülüyor.

Kaynak: BBC

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close