DÜNYA

Rabat bir kez daha sokağa çıkıyor

Rif bölgesindeki Hirak hareketi aktivistlerinin serbest bırakılması talebiyle, 27 Ağustos’ta Rabat’ta kitlesel yürüyüş çağrısı yapıldı

rabat-protesto

HABER MERKEZİ– Fas’ta tutuklu bulunan politik aktivistlerin serbest bırakılması talebiyle, sol tandanslı 3 partinin oluşturduğu Federasyon (FDG) 27 Ağustos’ta Rabat’ta büyük bir yürüyüş yapmaya hazırlanıyor.

Diğer taraftan, 3 partinin gençlik örgütleri, Hirak hareketinin eylemlerine azgınca saldıran devlet tarafından Imad El Attabi adlı gencin katledilmesini kınayan ortak bir bildiri yayınladı. El Attabi, Al Hoceima’daki 20 Temmuz yürüyüşünde başından yaralandı. Rabat’daki askeri hastanede bir süre komada kaldıktan sonra hayatını kaybetti.

Mayıs ayının sonlarında ve Haziran ve Temmuz aylarında Hirak aktivistlerini hedef alan büyük tutuklama furyasından bu yana Rif mahkumlarının serbest bırakılması için eylemler düzenleniyor.

Fas Kralı Muhammed VI, tahta geçişinin 18. yılında (29 Temmuz’da) yaptığı kraliyet konuşmasında “2016 yılından bu yana ülkenin kuzeyindeki Rif bölgesinde başlayan protesto gösterilerinde tutuklanan binden fazla göstericiyi affettiğini” açıklamıştı. Ama hapishanede hala 200’ün üzerinde aktivist tutuklu bulunuyor.

Kuzey Afrika’nın yerli halklarından Berberilerin yoğunlukta yaşadığı Rif bölgesindeki protestolar 2016 yılı sonlarında bir balık satıcısının yerel yöneticilerin emri üzerine el konulan seyyar arabasını kurtarmak isterken çöp kamyonu tarafından ezilerek öldürülmesinden sonra başlamış, gösteriler Hirak Rif adı altında örgütlenerek “İş, özgürlük, yolsuzluklara son” sloganıyla yayılmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close