DÜNYA

Rabat’ta bir milyon kişilik büyük gösteri yapıldı

Protestoların dinmediği Fas’ta başını İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çektiği koalisyon hükümeti iktidarda.

rabatta gösteri

HABER MERKEZİ– Fas’ta özellikle gençlerin katıldığı „adalet ve iş“ eylemleri devam ediyor. Ülkenin kuzeyinde aylardır yaşanan protesto dalgasının merkezi El-Huseyma’da yapılan genel grevin ardından pazar günü Fas’ın başkenti Rabat’da dayanışma amacıyla büyük bir gösteri düzenlendi. “Ilımlı İslamcı“ grup olduğu söylenen El Adl Wal, yürüyüşe 1 milyon kişinin katıldığını belirterek, “tarihi bir eylem” dedi.

İçişleri Bakanlığı kaynakları ise başkentte uzunluğu yaklaşık bir kilometreye varan yürüyüşe 15 bin dolayında kişinin katıldığını bildirdi. Eylemciler sık sık “Yaşasın halk”, “Özgürlük, onur, sosyal adalet” ve “Siyasi tutsaklara özgürlük” şeklinde sloganlar attılar.

Berberi halkını temsil eden ulusal bayrakların yoğun olarak taşındığı eylem de, Rif bölgesindeki hareketin lideri Nasır Zefzafi’nin portreleri dikkat çekti. Hirak isimli hareketi lideri Zefzafi, 29 Mayıs’ta tutuklanmıştı.

Bölgede geçen yıl ekim ayından bu yana devam eden toplumsal gerginlik, mayıs ayında yeniden tırmandı. El-Huseyma merkezli kuzey bölgesindeki gösterilere destek amacıyla diğer bölgelerde de eylemler düzenleniyor.

Ülkenin kuzeyindeki gösterilerde şimdiye kadar, öne çıkan isimlerden Nasır Ez-Zefzafi’nin de aralarında olduğu 86 kişi, “devletin bütünlüğüne ve birliğine kastettikleri” gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklandı.

Protesto eylemlerinde siyasi tutsakların serbest bırakılması talep ediliyor. El Huceima kenti eylemlerin merkezinde yer alıyor.

Yoksulluğa ve adaletsizliğe karşı biriken tepkinin patlaması

Fas’ın kuzeyinde patlayan öfke derinleşen yoksulluğun, özgürlüksüzlüğün, işsizliğin biriktirdiği tepkinin sonucu olarak ortaya çıkıyor. Birleşmiş Milletler’in 2015 yılındaki verilerine göre Fas’ta 5 milyon yoksul yaşıyor. “Sosyal adaletsizlik“ giderek yayılırken, özgürlükler kısıtlanıyor, yoksulluk derinleşiyor. Biriken tepkiler sokağa yansıyor.

Hemen her kitle hareketinde olduğu gibi burada da hareketi tetikleyen Ekim ayında yaşanan bir olay oldu.

Geçtiğimiz Ekim ayında Muhsin Fikri isimli genç bir balıkçı polisin el koyduğu ve çöpe attığı balıklarını çöp kamyonundan almaya çalışırken sıkışarak yaşamını yitirmiş, ardından polise ve hükümete tepki eylemleri başlamıştı. Balıkçının polis marifetiyle ölümü özellikle “iş ve adalet” taleplerini öne çıkaran gençlerin hareketini tetikledi. Eylemlerde bölge halkı sağlık gibi alanlarda sosyal hak taleplerini de dile getiriyor.

Fas’ta başını İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çektiği koalisyon hükümeti iktidarda.

Avrupa’da dayanışma eylemleri yapıldı

Dayanışma eylemleri özellikle Belçika’nın başkenti Brüksel, Fransa’nın başkenti Paris, Bas ülkesinin Bilbao ve Hollanda’nın Den Haag kentlerinde düzenlendi.

Brüksel’deki eyleme bini aşkın kişi katıldı. Eylemde, Rif’teki protesto hareketinin öncüsü Nasır Zefzafi’nin fotoğrafları ile Amazig bayrakları taşınırken, siyasi tutsaklara özgürlük istendi.

Dışişleri Bakanlığı’na kadar yürüyen eylemciler, Belçika hükümetini Rif bölgesine yönelik baskılar karşısında tutum almaya çağırdı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close