DÜNYA

Rabat’ta hükümet protesto edildi

Fas’ta başını İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çektiği koalisyon hükümetini protesto yürüyüşü yapıldı.

rabat

HABER MERKEZİ– Fas’ın başkenti Rabat’ta binlerce kişi, ülkenin kuzeyinde gözaltına alınan “Rif Bölgesi Halk Hareketi” aktivistlerine destek amacıyla yürüyüş yaptı.

Fas İnsan Hakları Derneği üyelerinin katılımıyla başkentin tarihi El-Had Kapısında başlayan ve parlamentobinasına kadar devam eden yürüyüşte, tutuklularin serbest bırakılmasının yanısıra başta ‘iş ve adalet’ olmak üzere kimi ekonomik ve sosyal taleplerinin yerine getirilmesi yönünde sloganlar atıldı.

Yoksulluğa ve adaletsizliğe karşı halk tepkili

Bölgede geçen yıl ekim ayından bu yana devam eden toplumsal gerginlik, Mayıs ayında yeniden tırmanmıştı. El-Huseyma merkezli kuzey bölgesindeki gösterilere destek amacıyla diğer bölgelerde de eylemler düzenleniyor.

Ülkenin kuzeyindeki gösterilerde şimdiye kadar, öne çıkan isimlerden Nasır Ez-Zefzafi’nin de aralarında olduğu 86 kişi, “devletin bütünlüğüne ve birliğine kastettikleri” gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Fas’ın kuzeyinde patlayan öfke derinleşen yoksulluğun, özgürlüksüzlüğün, işsizliğin biriktirdiği tepkinin sonucu olarak ortaya çıkıyor. Birleşmiş Milletler’in 2015 yılındaki verilerine göre Fas’ta 5 milyon yoksul yaşıyor. “Sosyal adaletsizlik“ giderek yayılırken, özgürlükler kısıtlanıyor, yoksulluk derinleşiyor. Biriken tepkiler sokağa yansıyor.

Fas’ta başını İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çektiği koalisyon hükümeti iktidarda.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close