İŞÇİ SINIFIManşetVideo

Sarı yelekliler 27. haftada da sokaklara çıktı

Fransa’da Macron yönetiminin politikalarına karşı Sarı Yelekliler ülke genelinde eylemler düzenledi

HABER MERKEZİ– Fransa’da Macron yönetiminin politikalarına karşı Sarı Yelekliler 27. haftada da sokaklara çıktı.

Paris’teki La Defense Mahallesi’nde toplanan protestocular, Montmartre Tepesi’ne kadar yürüdü.

Polis, sarı yeleklilerin Champs-Elysees Caddesi’nde, Ulusal Meclis ve 15 Nisan’da çıkan yangında büyük zarar gören Notre Dame Katedrali çevresinde eylem yapmasını yasakladı.

Reims’de düzenlenen eylemde polis biber gazıyla saldırdı. Sarı yelekliler, birçok çöp bidonunu ateşe verdi ve onlarca mağazanın camını aşağıya indirdi. Eylemde 11 kişi gözaltına alındı ve bir kişi yaralandı.

Nancy’de polisin biber gazı kullandığı eylemde 3 kişi gözaltına alındı.

6 aylık bilanço

17 Kasım’da başlayan Sarı Yelekler Hareketi altıncı ayına girdi. Change.org’ta Priscillia Ludosky tarafından başlatılan imza kampanyası12 günde bir milyonu geçti ve Sarı Yelekliler ülkede gündem olmaya başladı. Bugün itibarıyla kampanyayı imzalayanların sayısı 1 milyon iki yüz on dokuz bin kişiye ulaşmış durumda. Daha sonra, 17 Kasım 2018’de, Fransa’nın her yerinden insanlar Paris’e akın ettiler. İçişleri Bakanlığına göre 282 bin sarı yelekli Paris’te buluştu. Hükümet ve anaakım medya hareketin en kısa zamanda söneceğini söylerken,onlara inat, Sarı Yelekliler altı ayı çoktan geride bıraktılar. Altı aydır her Cumartesi günü yapılan büyük Paris yürüyüşleri de dahil, 17 Kasım’dan bu yana toplam 47.695 eylem, blokaj, işgal ve yürüyüşler gerçekleşti.

Bu altı ay boyunca Macron ve hükümeti, medyayı ve polisi de yanına alarak, Sarı Yeleklileri gözden düşürmeye ve şiddetle bastırmaya çalıştı. Fakat herşeye rağmen Sarı Yelekliler mücadeleye devam ediyor ve her iki fransızdan biri hala hareketi desteklediğini söylüyor.

11 kişi öldü 4 bin kişi yaralandı

Eylemler başladığından bu yana toplam 11 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin çoğu kavşak işgalleri sırasında kazalarda öldüler. Bir tanesi yüzüne isabet eden plastik mermiden dolayı hayatını kaybetti. 13 Mayıs’ta İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre 4 000 civarında yaralı var. Bunların 2 448’i SarıYelekliler. Yaralananlardan 24’ü polisin attığı plastik mermilerden dolayı gözünü ya da ellini kaybetti. Yine bakanlığa göre 1 797 polis ve itfayeci de eylemlerde yaralananlar arasında.

10.718 kişi gözaltına alındı, 2.000 kişiye ceza

Nisan ayında hükümetin yaptığı açıklamaya göre, toplam 12. 107 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Bunlardan 2 000’i ceza alırken, 800’ü ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

13.900 plastik mermi atıldı, 24 kişi gözünü kaybetti. Hareketin önde gelen isimlerinden Jerom Rodrigues sosyal medya üzerinden canlı yayın yaparken polisler tatafından gözünden vuruldu ve bir gözünü kaybetti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close