İŞÇİ SINIFIManşetVideo

Sarı yelekliler sokakta, kara yelekliler eylemde

Fransa’da 35. haftada sarı yelekli eylem sürerken, göçmenlerden oluşan kara yelekliler Pantheon’u bastı

HABER MERKEZİ– Sarı yelekli eylemler 35. haftada sürerken Fransa’nın başkenti Paris’in önemli anıtlarından Pantheon yüzlerce belgesiz göçmen tarafından işgal edildi. Başbakan Edouard Philippe’ten randevu isteyen göçmenler durumlarının yasallaşması talebinde bulundu.

Paris’te polis sarı yeleklilere saldırdı, çatışmaların ve gözaltıların yaşandığı bildirildi.

Pantheon’daki eyleme ise, yaklaşık yedi yüz kişi katılırken eylemi “Kara Yelekliler” ve “Chapelle Ayakta” hareketleri öncülük etti. Kalabalık “Kara Yelekliler belgelerini istiyor!” sloganı atarak bina önünde protestolarını sürdürdü.

Polis kontrolündeki grup yayınladığı basın açıklamasında “herkes için lojman ve belge” talebinde bulundu.

1981’den beri belgesiz göçmenler konusunda hiçbir düzenleme yapılmadığına dikkat çeken bir gösterici, “Birçok kişi yıllardır belgesiz yaşıyor. Belgelerde olağan dışı bir düzenlemenin yapılması için başbakanın dikkatini çekmek hedefiyle Pantheon’u işgal ediyoruz.”dedi.

Pantheon Mozolesi Victor Hugo, Voltaire ve Jean-Jacques Rousseau gibi 71 Fransız büyüğünün mezarlarına ev sahipliği yapıyor.

Sarı Yelekliler’den esinlendiler

Fransa’da Sarı Yelekliler hareketinden esinlenerek kurulan Kara Yelekliler (Gilet Noirs), başkent Paris’in de içinde bulunduğu Ile-de-France bölgesinde sokaklarda ya da sığınma evlerinde yaşayan göçmenlerden oluşuyor.

Kendilerini, Fransa Cumhuriyeti’nde “seslerini duyuramayan, yüzleri ve belgeleri olmayan kişiler” olarak tanımlıyorlar.

Adları Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetine karşı aylar boyunca süren Sarı Yelekliler protestolarından geliyor.

Oluşum, belgesiz göçmenlere destek amacıyla çarpıcı protestolara imza atıyor. Geçtiğimiz haziranda Paris’in Defence mahallesinde Elior şirket binası da grup tarafından işgal edilmişti.

Mayıs ayında ise Roissy Havaalanı’nda gösteri düzenlenmiş, Fransız Havayolları Air France’ın göçmenlerin sınır dışı edilmesinde yaptığı işbirliği protesto edilmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close