DÜNYA

Filipinler: On binler Duterte’yi ve ABD’yi protesto etti

Ülkede 45 yıl önce 7 yıl sürmüş ‘sıkıyönetim’in yıl dönümünde onbinler sokağa çıktı

HABER MERKEZİ– Filipinler’de yerli halk toplulukları, tarım çalışanları, işçiler, öğrenciler ülkenin dört yanında sokaklara çıktılar.

Onbinlerce protestocu, sıkıyönetim ilanının 45. yıl dönümünü “ulusal dayanışma günü” olarak ilan eden devlet başkanı Duterte’yi “Hitler gibi, Marcos gibi sen de faşistsin” diyerek sokakta yanıtladı.

Filipinler Devlet Başkanı Duterte “halkın geçmişteki hükümet suistimallerine karşı öfkelerini ifade etme haklarını kullanmalarına izin vermek için 21 Eylül tarihini Ulusal Protesto Günü” ilan etmişti. Bu şekilde, saldırılarına ve katliamlarına karşı halkta birikmiş öfkeyi saptırmaya çalışan Duterte devlet dairelerini ve okulları tatil etti bugün. Ama bugün sokağa çıkan on binlerin öfkesinden Duterte de nasibini aldı. Ülkedeki faşist diktatörlüğü destekleyen Amerikan emperyalizmi de protesto edildi.

Yıllardır sürdürülen neoliberal politikalarla ülkenin tarımı, petrol ve gaz, ilaç, bankacılık, inşaat, sağlık, telekomünikasyon, kerestecilik, madencilik ve ekonominin diğer stratejik sektörleri başta ABD’li olmak üzere emperyalist tekellere peşkeş çekildi. Son yıllarda halkta birikmiş öfke bugünkü gösterilerde kendini bir kez daha gösterdi.

Ülkenin her tarafında sokaklara çıkan Filipinliler, başkent Manila’da düzenlenen yürüyüşte eski Devlet Başkanı Ferdinant Marcos’un posterinin yanında Duterte’nin fotoğraflarını da yaktılar.

Eylemciler 4 yüzüne astıkları Duterte, Hitler, Marcos ve buldog köpeğinin resimlerinin bulunduğu dev kutuyu ateşe verdiler.

“Bir daha asla” diyen protestocular Duterte iktidarının “adı konmamış sıkıyönetim” uygulamalarına karşı mücadeleyi sürdüreceklerini ilan ettiler.

Filipinler Eski Devlet Başkanı Ferdinant Marcos döneminde, 1972 yılında, 9 yıl sürecek bir sıkıyönetim ilan edilmişti. Sıkıyönetim zamanında binlerce ilerici, devrimci, komünist tutuklanmış, işkence görmüş ve katledilmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close