GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Filipinler’de Monde Nissin işçileri fabrika girişlerini bloke etti

İşçiler sözleşmeli ve sendikasız çalışmaya karşı mücadele ediyorlar

HABER MERKEZİ- Filipinler’in Santa Rosa kentinde, bisküvi gibi çeşitli gıda ürünleri üreten Monde Nissin fabrikasındaki yüzlerce işçi iş bıraktı.

Bulatlat.com” da yer alan habere göre, daha önce, 6 Ağustos’ta grev yapan işçiler, patronların müzakereyi kabul etmesiyle birlikte 9 saat süren eylemlerini sonlandırmışlardı. Sözleşmeli ve sendikasız çalışmaya son verilmesi için mücadele eden işçiler, şirket yönetiminin sözünde durmayıp kitlesel işten atma saldırısına yönelmesi üzerine yeniden greve çıktılar. Oysa patronlar “hiç bir işçinin işten atılmayacağı” yönünde anlaşmaya imza atmıştı.


Ferdinand Lopez adlı işçi “Duruşumuz açık. “Bu grev, düzenli işçiler haline gelene kadar bitmeyecek. Artık üretim yok. Yine kapitalistler tarafından kandırılmayacağız.” şeklinde konşarak öfkesini dile getirdi.

Sınıf dayanışması

İş bırakarak fabrikanın 6 kapısını bloke eden işçilere diğer fabrikalardan ve sendikalardan işçiler de yardıma, dayanışmaya geldiler.

Pepmaco ve Nutriasia işçileri “biz buradayız çünkü işçilerin mücadelesinin bir fabrikada bitmediğini biliyoruz” diyerek sınıf dayanışmasının önemini vurguladı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close