DÜNYA

Şili: Direnişçi Mapuche halkı 18 kamyonu ateşe verdi

Şili’de yıllardır direnişte olan Mapuche halkı topraklarında faaliyet gösteren özel şirketlere ait 18 kamyonu ateşe verdi.

mapuche halkı

HABER MERKEZİ- Şili’nin en “yoksul” bölgesi olan güney La Araucania’da, Mapuche halkı ile özel şirketlerin çalışanları arasındaki şiddetli çatışmalarda toplam 18 kamyon ateşe verildi.

Telesurtv.net’in aktardığına göre, Lucchetti ve CCU firmalarına ait araçlar, dün sabahın erken saatlerinde “bir grup kapşonlu tarafından saldırıya uğradı”.

Bölgedeki idari yetkililer, olay yerinde “Wechan Auka Mapu”nun Mapuche mücadelesine atıf yapan bir not bulduklarını belirttiler.

mapuche direnişi

“Weichan Auka Mapu kolektifi” 2013’ten bu yana, atalarının topraklarını yağmalayan ormancılık ve tarım firmalarına karşı mücadele ediyorlar.

Mapuche halkı toplam 600.000 hektarlık alanda -özel şirketlerinin faaliyetlerinden dolauı- atalarının topraklarının sadece yüzde 5’ini kullanabiliyorlar. Toplam 16 milyon nüfusu olan Şili’de yaklaşık 700.000 Mapuche var. Mapuche arasında yoksulluk, nüfusun geri kalanına nazaran ortalama iki kat daha fazla.

Askerle yaşanan çatışmalarda birkaç Mapuche eylemcisi öldürüldü ve birçoğu “terörle mücadele yasası” kapsamında hapishanede tutuklu bulunuyorlar.

Şili’de ve Arjantin’de yaşayan Mapuche halkının direnişi, tarihsel topraklarında kendi kaderini tayin hakkı için yükseliyor.

Şili’de Pinochet Rejiminden kalan anti-terör yasası ile tutuklamalara maruz kalan Mapuche halkı, hem dışarıda hem içeride mücadelesini uzlaşmaz biçimde sürdürmektedir. Uzun yıllara yayılan barışçıl direniş biçimlerinin çok sert baskı politikaları ile karşılanması sonucu Mapuche halkı direnişi silahlı biçimler altında sürdürme kararı aldılar.

Mapuche siyasi tutsakları hakları için açlık grevleri yaparken, dışarıdaki mücadele silahlı direniş aşamasına geçmiştir. Mapuçe direniş örgütleri bölgede faaliyet sürdüren maden arama, kereste şirketleri ve onları koruyan güvenlik güçlerini hedef alıyor.

Aralık 2015’ten ayından itibaren bölgede bulunan kiliseler de direnişin hedefi olmaya başladı. 2016 Ağustos ayı itibarı ile ateşe verilen kilise sayısı 16’yı bulmuştu. Çünkü kiliseler, kültürel-toplumsal asimilasyon poltikası güdüyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close