DÜNYA

Stuttgart: Hayır Coşkusu!

Stuttgart’ta dün HAYIR mitingi ve yürüyüşü düzenlendi.

STUTTGART– Dün Almanya’nın Stuttgart kentinde Hayır Platformu tarafından, Türkiye’deki anayasa değişikliğine karşı yapılan yürüyüşe, binin üstünde insan katıldı. En önde, “Tek Adam Rejimine Hayır!” yazılı Almanca ve Türkçe pankart taşındı.

Yine, Almanca “Baden Württemberg Alevileri Hayır Diyor!” “Türkiye Diktatörlük Olmasın! Hayır, Barış, Özgürlük ve Demokrasi Demektir!”, “Türk Devlet Terörüne Karşı Uluslararası Dayanışmayı Büyüt! – Kürdistan Dayanışma İnisiyatifi”, “Anayasa Değişikliğine, Diktatörlüğe, Faşizme, Barbarlığa Hayır” vb. pankartları göze çarptı.

Lautenschlagerstrasse’deki başlangıç mitinginde, ilk sözü 17 bileşenli Stuttgart’ta Hayır Platformu adına Zeki Yaş aldı: “Tüm uluslar için hak eşitliği, tüm inaclar için tam özgürlük,özgürlükçü gerçek bir laiklik, kadınların, gençlerin ve tüm halkların haklarını ilan eden demokratik bir anayasayı savunduğumuz için HAYIR diyoruz. İşçi ve emekçilerin haklarını, grev, toplu sözleşme ve çalışma haklarını görmeyen Anayasa Değişikliğine HAYIR diyoruz” dedi.

  Güç Birliği

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı, Turgut Öker, Güç Birligi’ne vurgu yaparak, “Yaşadığımız bütün topraklarda, hayır diyecek insanları canla başla sandığa taşıma ve bu insanlık düşmanı zihniyeti 16 Nisan sonrası yerin dibine gömme” çağrısı yaptı ve “Hepimiz, 15 yıl boyunca bu İslamcı-faşist zihniyetin insanlık için ne kadar tehlike arzettiğini gördük. Bu duruşları hayıra çevirebilirsek sandıkta da, kendi tarihsel görevimizi yerine getirmiş olabiliriz” dedi.

Yürüyüş güzergahı boyunca Almanca moderasyon yapan Aynur Karakaya ve Gülay Tolu, “Tecavüze, şiddete, kadın cinayetlerine dur demek için, erkek iktidarının ve şiddetinin zirvesi, tek adam rejimine HAYIR” çağrısı yaptılar.

Bitiş mitinginde yazar Ali Nesin, “Biz barış ve devrim adına daha çok yürüyeceğiz. Hakkımda tutuklama kararı çıkmış. Türkiye’ye bir gün döneceğim. Döneceğim gün, Erdoğan hakkında tutuklama kararının çıktığı gün olacak. Erdoğan 7 Haziran sendromu yaşıyor” dedi. Yine, DBP Dersim Il Eşbaşkanı Hülya Er ve kabare sanatçısı Peter Grohmann da birer konuşma yaptılar.

 

İhraç Edilen Araştırma Görevlisi
Yürüyüş sırasında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Araştırma Görevlisi, Betül Havva Yılmaz’la karşılaştık ve sohbe ettik.

İki bin akademisyenin imza attığı “Bu suça ortak olmayacağız” imza metninden dolayı ihraç edilmişti. Şimdi yanı başımızdaydı ve ülkemizden taze bir rüzgar taşıyordu bizlere. Bir aydır Tübingen şehir merkezinde, nöbet eylemi yapıyordu. Üniversitelerin açılmasıyla birlikte, eylemini haftada bir gün Tübingen Universitesi’nin önüne taşıyacağını anlattı. Talepleri, 1. Türkiye’den çıkamayan doktora öğrencileri için uzaktan eğitim programları açılması 2. Bu öğrencilere burs verilmesi.

Sonra yürüyüşteki kadınlara izlenimlerini sorduk: “‘Burasi Schloss meydanıdır’ dedi birlikte yürüdüğüm Kürt kadını. 30 yıldır Stuttgart’ydı ve Almanya’ya henüz gelmiş yol arkadaşına kortejin istikameti boyunca şehri tanıtmaktaydı: ‘Krallar yaşarmış burada’. Sonra diğer yanımdaki Alman kadın, üstünde yürümekte olduğumuz, şehrin sığınaklarını anlattı. Ellerimizde hayır, nein, na pankartları; dillerimizde Türkçe, Kürtçe, Almanca sloganlar şarkılar vardı. Dünyanın dört bir yanından insanın çimenlerinde oturup kortejimizi selamladığı, alkışladığı Schlossplatz’da tek adam diktatörlüğüne karşı hayır coşkusu yankılandı. Yürüdüğümüz yer ne Taksim ne Kızılay’dı. Fakat yine yüzlerce insanın umudu, inancı aynıydı. Üstelik bu defa dayanışma da bir başkaydı:

Hoch die internationale solidarität!”.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close