DÜNYAManşet

Stuttgart, Köln ve Hamburg’ta eylemler

Almanya’nın Stuttgart kentinde iki ayrı eylem vardı bugün; George Floyd için ırkçılık karşıtı eylem ve Türk devletinin Kürtlere yönelik saldırılarının protesto edildiği eylem. Köln’de ise Afgan mültecilere yönelik saldırı protesto edildi

Stuttgart’ta George Floyd eylemi

Herhangi bir yerdeki adaletsizlik, her yerde adalete yönelik bir tehdittir! (Martin Luther King)

George Floyd’un ırkçı polis tarafından öldürülmesi ile başlayan gösteriler, bugün de  Stuttgart’ta ırkçılık karşıtı mitingle  devam etti. Amerika’da başlayan gösteriler, Almanya’nın çeşitli kentlerinde devam ediyor. Stuttgart Wasen’da yapılan mitinge  3 bine yakın insan katıldı.

Almanların yanısıra farklı renklerden göçmenlerin,  farklı partiler ve örgütlerin katılım sağladığı mitingte, yine gençler ağırlıklıydı. Alınteri, Antifa, die Linke, Mlpd, Mlkp, Adhk, Atık, Partizan, Didf vb. kurumların yanında, Lgbti’nin gökkuşağı bayrakları göze çarptı. „I can’t breath“ tişörtleri dağıtıldı. „Adalet Yoksa Barış da Yok“ vb. sloganları atıldı.

Marc Imam’in sahne yönetiminde, 1985 „United Support of Artists“in Etiyopya’daki açlığa karşı başlattığı kampanya müziği „We are the world, we are the children“, Black Eyed Peas’den „Where iş the love“ vb. şarkılar çalındı ve söylendi. Sahnede yapılan konuşmalarda, Almanya’da da günlük yaşamda karşılaşılan ırkçılıktan örnekler verildi ve bunun sadece Amerika’ya özgü olmadığı vurgulandı. Siyah ve beyaz kardeşlere, susmama ve tavır koyma çağrısı yapıldı.

Filderstadt’tan psikoterapist David Augustin, yüzlerce yıl önce atalarının boğazına Fransız sömürgecilerin bastığını hatırlattı. Augustin, yine, Dresden’de üniversite öğrencilerinin sokağa çıkmaktan korktuklarını anlatarak, Berlin’de kamu alanındaki ırkçılığın cezalandırılmasıyla ilgili yeni yasanın diğer eyaletlere de örnek olması gerektiğini belirtti. Martin Luther King’in sözleriyle konuşmasını bitirdi: „Herhangi bir yerdeki adaletsizlik, her yerde adalete yönelik bir tehdittir”.

ADAN e.V. (Afro Alman Akademisyenler Ağı), Almanya’da Afrika kökenli bir milyona yakın insan yaşadığını söyleyerek, renkli insanların federal parlamentoda ve diğer kurumlarda daha geniş temsiliyetini ve karar süreçlerinde yer almasını talep etti. Daha çok İngilizce yazılı dövizlerde, „Yanlış kuşağa bulaştınız!“ vb. mesajlara rastlandı.

Geçen  haftaya oranla katılım az olsa da, ırkçılık ve  faşizmin toplumda yarattığı olumsuz etkinin kırılması ve duyarlılığın daha çok artırılması için, sokağa çıkmak anlamlıydı.

İran’da Afgan mültecilere yönelik katliam Köln’de protesto edildi

Almanya’nın Köln kentinde İran’da son zamanlarda göçmenlere, özelde de Afganlara yönelik artan baskı ve devlet şiddeti protesto edildi.

Dom Kilisesi’nin arka tarafındaki „Roncalliplatz“ta toplanan yüzlerce kişi „Afganları öldürmeyi durdurun“ „Tıpkı siyahlar gibi Afganların hayatları da önemlidir“ sloganları atıldı.

İran’da, geçtiğimiz günlerde, daha önce sınırı geçmeye çalışırken İran güvenlik güçleri tarafından işkenceyle boğularak öldürülen mültecilerin bu kez araçları silahlarla taranmış, araçta bulunan 3 Afgan mülteci yanarak hayatını kaybetmişti.

Stuttgart’ta Türk devletinin saldırıları protesto edildi

Türk devletinin HDP’ye yönelik düzenlediği siyasi darbe, belediyelerin gasp edilmesi, Güney Kürdistan’a yönelik düzenlediği işgal saldırıları Bremen, Stuttgart, Viyana ve Toulouse’da düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

Stuttgart’taki yürüyüş Lautenschlagerstr.’den başlayıp, şehrin en işlek caddelerinden dolaşarak, Markplatz’da son buldu. Eyleme Alman antifaşistler, die Linke, Agif, Alınteri, Partizan katıldı. FCK ve Nehele platformunun düzenlediği yürüyüşte 500 yakın eylemci vardı. Saygı duruşunun ardından yürüyüşe geçen kitle, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Kahrolsun faşizm”, “Şehit namırın” sloganları attı.

En önde Türk devletinin hava saldırısında şehit düşen PKK Merkez Komite üyesi Kasım Engin’in posteri ve ırkçı saldırılarda yaşamını yitiren Barış Çakar ve George Floyd’un resimleri taşındı.

Türk devletinin Güney Kürdistan’ın Zînî Wertê bölgesine saldırısı ve HDP’li 5 belediyeyi ve vekillikleri gasp etmesinin protesto edildiği eylemde, şehit düşen PKK Merkez Komite Üyesi Kasım Engin anıldı.

Hamburg’ta yüzlerce kişi

George Floyd için ırkçılık karşıtı eylemlerden biri de Hamburg’ta gerçekleştirildi.

Yağmura rağmen yaklaşık 300 kişinin katıldığı eylemde artış gösteren polis şiddeti ve ırkçılık protesto edildi. Bugün havanın yağmurlu olmasından kaynaklı iki ayrı eylemin iptal edildiği kentte, yarın bir başka eylem yapılacağı, bu sefer “insan zinciri” oluşturulacağı duyuruldu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close