DÜNYA

Stuttgart’ta Hayır Platformu Sözcüsü ile röportaj

17 bileşenden oluşan Stuttgart’ta Hayır Platformu Sözcüsü Aynur Karakaya ile, oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar, referandumun Türkiye’ye ve buradaki göçmenlerin yaşantısına etkilerini konuştuk:
ALMANYA– Yaşanacak Dünya: Bu referandumdan ne sonuç bekliyorsunuz

Aynur: Buradaki her etkinliğimiz T’deki insanlar tarafından büyük bir umutla karşılanıyor. Kocaman bir hayır bekliyorum.

YD: Peki HDP olarak size zorluk çıkarılıyor mu?

Aynur: Aslında biz parlamentoda 3. partiyiz. Ama Yüksek Seçim Kurulu nasıl yapıp kitabına uydurduysa, bilmiyorum, o statümüzü kaldırmış gibi. En çok verilen oylar diye, bir karar alınmış. Dolayısıyla, bizi 4. partiye düşürüp buradaki sandık hakkımızı kullandırtmadılar. YSK böyle bir karar almış. Ben tabii ki bunu doğru bulmuyorum. Aslında 3. parti biziz parlamentoda. Dolayısıyla, biz sadece müşahit olarak, gözlemci olarak burda bir çalışma yapabiliyoruz. Ki sandıkta olmamız gerektiğini düşünüyorum.

YD: Hayır çıkınca neler olacak Turkiye’de?

Aynur: Hayır çıkınca, ülkeye demokrasi gelip de, her şey güllük gülistanlık olmayacak. Ama halkımıza bir mesaj olacak. Birlik beraberlik şeklinde, dayanışarak çalışırsak, bir şeyler elde edebileceğimizi. Zaferler elde edebileceğimizin mesajını vermiş olacağız. Ve birlikte çalışmayı da öğrendik bu seçimler esnasında. Bu da çok önemli bir gelişme bizler için.

Bu birlikteliğimizle daha neler değiştirebiliriz. Varolan hukuksuzluğu, adaletsizliği, eşitsizliği giderebilmek için, bundan sonra daha neler yapabiliriz, oturup onun planlarını yapacağız. Daha çok çalışacağız. Yani hayır çıktı diye yayılmayacağız. Tam tersine, bu tecrübelerle, edindiğimiz birliktelikle daha sağlıklı geleceği inşa etmek için uğraşacağız tabii ki.

YD: Yurtdışına ne yansıması olacak bu referandumun?

Aynur: Bizim Cumhurbaşkanımızın Avrupa’ya meydan okumasından sonra, bizim de burada bazı yaşam alanlarımızda zorluklar oluşmaya başladı. Herkes bize potansiyel bir antidemokrat olarak bakmaya başladı. Avrupa’lı Türkiye’li insanı eğer hayır derse, Avrupalılar bizim de demokrasiye verdiğimiz değeri anlayacak. Bu anlamda, daha bir saygınlık kazanacağımıza inanıyorum. 

Alman başını inanılmaz ilgi gösteriyor bize. Ayrıca Alman halkı da neden bu kadar ilgi gösteriyor. Bu insanlar yaşamışlar böyle bir dönemi. Yaşadıkları için de, demokrasinin kıymetini biliyorlar. Bildiklerinden dolayı da, bizi burda yaşayan insanlar olarak üzgün görmek istemiyorlar. Öyle bir ülke içerisinde, antidemokratik şartlar altında yaşamamızı da arzu etmiyorlar. O anlamda, hem basını hem halkı bize inanılmaz destek verdi.

YD: Nelere dikkat ediyorsunuz?

Aynur: Ortak bir karar var. Kimse bayrağını, amblemini taşımayacak diye. Ya da buraya gelen seçmeni yönlendirmeyecek diye. O anlamda bir ihlal varsa, hemen müdahale ediyoruz. İçerde müşahitlerin rahat çalışabilmeleri için, ortam yaratmaya çalışıyoruz.

YD: Seçmenin ruh hali nasıl sizce?

Aynur: Seçmenimizi harekete geçirmek için çalışıyoruz. Çalıştık da. Beni en çok MHP şaşırttı. Şöyle şaşırttı. MHP’nin tabanında bir isyan var sanki. Düşünen her insan, din ayrı siyaset ayrı diyerekten, dinin siyasete alet edilmesine karşı bir tepkisi var. Böyle bir tepkinin AKP’nin tabanında da var olduğunu düşünüyorum. Doğru dürüst insanların olduğu her yerde, böyle bir tepkinin olacağına inanıyorum ben.

YD: Seçmenler oy kullanırken neye dikkat etmeliler?

Aynur: Kimliklerini getirsinler. Kimliklerin üzerinde kimlik numarası olması gerekiyor. Çünkü eski kimliklerde bu yok. İşte hanım ben gideyim sen kal demesinler. Hep beraber gelsinler ailecek. Seçime yaşı uygun olan çocuklarını da, ailecene gelsinler buraya. Oylarını versinler. Bu mesele, hepimizin meselesi. Herkesi çağırıyoruz. O anlamda, partisel anlamda da bir ayrım da yapmıyoruz.

YD: Vermek istediğiniz bir mesaj var mi?

Aynur: Şöyle söyleyeyim. AKP’si, MHP’si, CHP’si ya da HDP’si kim olursa olsun, evet deyip de, bir tek adamı onaylayacağına, hayır deyip bütün halkı onaylasınlar. Buraya gelsinler. 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close