Manşet

Sudan’da katledilenlerin sayısı yüzü geçti

Ordunun halka ateş açması sonucu ölenlerin sayısının 100’ü geçtiğini bildiren muhalefet hareketi 40 cesedin Nil nehrinden çıkarıldığını duyurdu

HABER MERKEZİ- Sudan’daki muhalif gruplar arasında yer alan doktorlar, ordunun başkent Hartum’da halka ateş açması sonucu ölü sayısının 100’e yükseldiğini ve Nil Nehri’nden 40 cesedin çıkarıldığını duyurdu.

Sudanlı Doktorlar Yönetim Kurulu, Facebook’ta paylaştıkları bir mesajda “Dün Nil Nehri’nden 40 şehidimiz çıkarıldı” ifadesini kullandı.

Grup yetkililerinden biri, BBC’ye yaptığı açıklamada, hastanedeki cesetleri teşhis ettiklerini ve ölü sayısının 100’ü bulduğunu söyledi.

Katliam, Pazartesi günü iktidardaki askeri cuntanın emriyle, darbecilere karşı protesto eylemi yapan silahsız halka askerlerin ateş açmasıyla başlamıştı.

BBC’ye konuşan Hartum sakinleri, Acil Destek Güçleri adı verilen milis grupların sokaklarda dolaşıp korku saldığını ve sivillere saldırdığını söylüyor. Bu milislerin, 2003’te Batı Sudan’daki Darfur krizi sırasında kötü ün salan ve Cancavid adıyla bilinen milislerin devamı olduğu ifade ediliyor.

Mısır, Suudi Arabistan gibi ülkeleri dolaşarak desteklerin alan darbeci yönetimin halka dönük saldırıları üzerine muhalefet hareketi, darbecilerle müzakereleri durdurarak süresiz ve kapsamlı sivil itaatsizlik ve genel grev çağrısında bulunmuştu.

Kan döken darbeci yönetimin „9 ay sonra seçimlere gidileceği“ manevrası ise halk tarafından öfkeyle karşılandı. Bu pervasızlık karşısında muhalefet hareketi „devrimin ilerlemesi için genel greve katılım“ çağrısını yinelemişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close