DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Sydney: ALDI önünde protesto

Avustralya’nın Sydney kentinde kamyon-tır şoförleri güvenliksiz çalışmaya karşı ALDI önünde protesto gösterisi yaptı

aldi-protesto

HABER MERKEZİ- Alman orijinli perakende zinciri ALDI’nin Sydney’deki mağazası önünde bugün protesto gösterisi yapıldı.

ALDI’deki taşımacılık-lojistik zincirinde güvenliksiz çalışma koşullarından kaynaklanan ölümlere karşı öfkeli olan 500’den fazla kamyon şoförü ve destekçileri, Sidney Mt Druitt’teki mağazası önünde bir araya geldiler.

İşçiler, “ALDI, düşük maliyetli sözleşmeleriyle ulaşım şirketlerini ve sürücüleri, hızlı ve uzun saatler araç kullanmaya zorlamaktadır. Öyle ki araç bakımı için zaman ayırmak ve dinlenme molaları bile çok görülmektedir. Bu baskı kaza yapmamıza sebep oluyor. Kamyon kazası ölümleri, öldürülen kamyon şoförlerinin sayısı gibi artmaktadır.” diyor.

Avustralya genelinde kamyon ve diğer uzun araçların ölümcül kazalarının bu yıl yüzde 7’nin üzerinde arttığı ve tüm işyerlerinde meydana gelen iş cinayetlerinin yüzde 40’ının nakliye işçilerinin ölümlerinden oluştuğu söyleniyor.

ALDI, yiyecekten içeceğe, temizlik maddelerinden giysilere kadar bir çok ürünü görece ucuz tüketime sunuyor. Perakende sektöründe artan rekabet ortamında fiyatları az da olsa aşağıya çekebilmek için, kapitalistlerin şaşmaz kuralı olarak, yine emekçileri ilgilendiren harcamalarda kısıntı yapılıyor.

aldi-protesto2

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close