DÜNYA

Syrza’nın boynundaki ilmek daralıyor

Yunanistan hükümeti utanıp sıkılmadan emperyalistlerin kapısında dilendiği paranın bir kısmını almayı “başardı“!

syrza

HABER MERKEZİ– Yunanistan ile Euro Bölgesi ve Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) oluşan “kreditörler“ uzlaştı.

Lüksemburg’da yapılan toplantılarda, Yunanistan’ın “kurtarma programı“ kapsamında 8,5 milyar Euro’luk kredi diliminin serbest bırakılması kararlaştırıldı. Söz konusu kredi, temmuz ayında vadesi dolan 7 milyar Euro’luk borç için kullanılacak.

Yani Yunanistan hükümeti borç ödemek için borç alıyor. Ve sırf birikmiş borçlarını ve faizlerini ödeyebilmek uğruna AB’li emperyalistlerin kapısında dileniyor. Peki neyin karşılığında? Yunanistanlı emekçilerin, emeklilerin ekonomik-sosyal haklarından büyük çaplı kesintiler yapmanın karşılığında!

Yunanistan Maliye Bakanı Efklidis Çakalotos, son gelişmelerden memnun ve “geleceğe olumlu“ bakıyormuş! Bir de utanıp sıkılmadan şunları söylüyor:

“Yunan hükümetinin özverisine, reform programının geniş çapta kabul görmesine ve Yunanların gelir ve emeklilik maaşlarında ciddi kayıplar yaşadığına bakıldığında, bazıları biraz daha fazlasını hak ettiğimizi düşünebilir (yani verilen kredi meblağını az buluyor! b.n.) Ama burada önemli olan tünelin sonunda ışık olup olmadığı.”

Yunanistan işçi ve emekçileri olan bitenin farkında. Önümüzdeki günlerde ülkede sokaklar yine ısınır. Ancak, Yunanistan işçi sınıfının daha örgütlü ve sonuç alıcı bir eylem hattına ihtiyacı var.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close