DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Tata Motors grevinde işçiler açlık grevine hazırlanıyor

6,000 işçiyle devam eden grevde işçiler eylemlerini açlık greviyle güçlendirmeye hazırlanıyorlar

tata motors grev

HABER MERKEZİ– Hindistan’ın büyük şehirlerinden Mumbai (Bombay)’de merkezi bulunan Tata Motors’un Jamshedpur’daki fabrikasında “geçici” işçilerin Çarşamba günü başlattığı grev 3. gününe girerken, patronlar “teknik yanlışlık olmuş” açıklaması yaparak eksik ödediği Ağustos ayı ücretlerini telafi etti!

Çarşamba günü “üretim aksamadan devam ediyor” diyen patronlar grevin zoruyla “teknik hatayı” düzeltmek zorunda kaldı.

Yerel basında, ilk gününde 5,000 geçici işçinin katıldığı aktarılan grevin, ilerleyen saatlerdeki katılımla, 6,000 işçiyle devam ettiği bildiriliyor.

Toplam 10,000 işçinin çalıştığı fabrikada üretim, bu nedenle yarı yarıya düşmüş durumda. Tata Motors’un hisse senedi fiyatlarında ise dün itibariyle yüzde 1,30 düşüş yaşandı.

Grev, 31 Temmuz’da patronla imzalanan “ücret revizyon anlaşması”na aykırı şekilde yapılan ücret kesintilerini protesto etmek için başlatılmıştı. Patron yaptığı kesintileri gerisin geriye ödedi. Ama işçiler grevi sürdürüyorlar. Ve yarından itibaren eylemlerini açlık greviyle güçlendirmeye hazırlanıyorlar.

Zira grevci işçiler “geçici işçi” statüsünün yarattığı problemlerin devam ettiğini söylüyorlar. Ve uzun zamandır “kalıcı istihdam” için öne sürdükleri taleplerinde ısrar ediyorlar.

Grevciler, 500 işçinin derhal, yıllık olarak ise 700 “geçici” işçinin “kalıcı” statüye geçirilmesini istiyorlar.

Öte yandan, Tata Motors patronları “çalışanların bir bölümü artık kalıcı işçilerin haklarını ve diğer ikramiyeleri talep eden bir protesto gösterisine devam ediyor ve yönetim onlarla sürekli diyalog halinde. Sorunu en kısa sürede çözmeye çalışıyor” açıklaması yaptı panik halinde!

Tata Motors’un 4 fabrikasından birisi olan Jamshedpur’deki tesisinde büyük ticari araçlar üretiliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close