İŞÇİ SINIFIManşet

Tayvan: Vietnamlı göçmen işçilerden protesto eylemi

Göçmen emekçiler özel işçi (köle) ticaretine karşı çıkarak ‘aracılar sisteminin ortadan kaldırılmasını’ talep ettiler

HABER MERKEZİ– Tayvan’da Vietnam’lı göçmen işçiler, dün (Pazar günü) başkent Taipei’de “Vietnam Ekonomi ve Kültür Ofisi” VECO önünde toplandı ve göçmen işçilere uygulanan “özel aracılık sistemi”ne son verilmesini, yerine “doğrudan hükümetten hükümete işe alma sistemi”nin getirilmesini talep etti.

Tayvan vatandaşlarıyla eşit haklar isteyen göçmen emekçilerin talepleri 3 noktada düğümleniyor. ‘Çalışma Kanunu’ krallarının kendilerine de uygulanması; patronlarını özgürce değiştirme hakkının olması; ve özel aracı kurumların (köle tacirlerinin) devreden çıkarılması.

Çalışma Bakanlığı’nın istatistiklerine göre, Vietnam’dan Tayvan’a çalışmaya gelen göçmenlerin sayısı bu yılın Mart ayından bu yana 220 binden 704 bin 800’e yükseldi.

Azımsanmayacak bir bölümü evlerde temizlik ve “yardımcı” işlerde çalışan emekçiler ülkeye köle tacirliği yapan “aracı”lar üzerinden getirtiliyor. “Geçici” statüde çalıştırılan göçmenler patronlara feodal ilişkiyi andıran biçimde bağımlılaştırılıyorlar. Yani patronun izni olmadan bırakalım başka yere gitmeyi başka bir işte bile çalışamıyorlar. Ve ‘Çalışma Kanunu’na dahil değiller.

Vietnamlı göçmen işçiler Tayvan’da çalışmak için “aracılara” diğer ülkelerden iki ila üç kat daha fazla olmak üzere 5 bin – 7 bin arasıda (ABD doları) “komisyon” ödediklerini belirterek, bu kölelik sisteminin tümden kaldırılması talebiyle mücadeleyi sürdüreceklerini ifade ettiler. (Focus Taiwan)

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close