DÜNYA

Tayvan’ı tanıyıp tanımamak

Panama da Çin’i tercih etme kararı aldı, Tayvan’la diplomatik ilşkilerini kesti.

panama-çin

HABER MERKEZİ- Uzakdoğu’daki emperyalist kapışmaların seyri içerisinde ABD’nin Çin karşısında desteklediği Tayvan’ı uluslararası diplomaside tanıyıp tanımamak hangi emperyalist bloğa meyil edildiğinin ölçülerinden birisi olageldi.

Çin öteden beri Tayvan’ı “tek bir Çin’in parçası“ olduğunda diretiyor, karşıtları ise başka şeyler söylüyor.

Geçtiğimiz aylarda Afrika’daki ada ülkesi Sao Tome ve Principe Tayvan yerine Çin’i tanıyacağını deklare etmesinden sonra şimdi de, bir Orta Amerika ülkesi olan Panama, Tayvan ile uzun yıllardır var olan diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı. Panama hükümeti aniden “tek bir Çin olduğunu ve Tayvan’ın da Çin’in parçası olduğunu tanıdıklarını“ söyleyiverdi.

Panama’nın kararının ardından Tayvan’ı tanıyan yalnızca 20 ülke kaldı. Çin, Panama Kanalı nedeniyle dünya ticaretindeki önemli ülkelerden biri olan Panama’ya son yıllarda büyük ekonomik yatırımlar yapmıştı. Çin’in Panama örneğinde olduğu üzere, emperyalist yayılmacılıkta yılara yayılacak şekilde ekonomik-mali açılımları belli bir aşamada siyasi-diplomatik alanlarda yansımasını buluyor böylece.

Çin şirketleri Panama’da liman inşaatları gerçekleştirirken Çinli devlet şirketleri de Panama Kanalı’nın etrafındaki arsalara ilgi göstermeye başlamıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close