DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Ukrayna’da madenciler ödenmemiş ücretler için açlık grevinde

7 bin madencinin 3 günlük grevinden sonra 9 işçinin ve sendikacının başlattığı açlık grevi sürüyor

HABER MERKEZİ– Ukrayna’da hükümetin 2015 yılına dayanan milyonlarca dolara varan ücret borcunun tamamının ödenmesi için 9 işçinin ve sendikacının 21 Şubat’ta başlattığı açlık grevi sürüyor.

Devlet kuruluşu „Selidovuhillya“ kömür havzasından 4 maden işçisi ve 5 sendikacı, 21 Şubat’ta Bakanlık ile yapılan görüşmenin sonuçsuz kalması üzerine açlık grevine başladılar.

Eylem, 7 bin „Selidovuhillya“ madencisinin 14-16 Şubat tarihlerinde ücret borçlarının ödenmesini talep eden 3 günlük grev yapmasının ardından geldi. İşçilerin grev eylemi hükümetin borcun 13,5 milyon ABD dolarlık kısmını aktarmasına yol açtı. Bununla birlikte, madencilerin hükümetten hala 4,5 milyon ABD doları alacağı var.

İşçiler, ücret borçlarının tam olarak geri ödenmesinin yanında ücretlerde en az aenflasyon oranında artış yapılmasını; sağlık ve iş güvenliği konularında gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyorlar. Geçtiğimiz yıl Ukrayna’daki kömür madenlerinde 18 madencinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Öte yandan, Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde bulunan diğer „Selidovuhillya“ madencileri Selidovo ve Novogrodivka şehirlerinde protesto eylemleri yapmaya hazırlanıyorlar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close