DÜNYAGREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Uruguay: İnşaat işçilerinden hak grevi

“Gerilemek yok; iş, ekmek, ücret” sloganıyla sokağa çıkan işçiler, haklarını baskılamak isteyen hükümeti ve patronları protesto ediyorlar

Hükümetin ve patronların, kriz ve pandemi koşullarından “büyüyen ekonomiye geçişte” baskılamak istedikleri işçi haklarını savunmak için Uruguay’da inşaat işçileri greve çıktı.

Uruguay Ulusal İnşaat Sendikası SUNCA Çarşamba günü gerçekleştridiği genel kurulun ardından grev ilan edildiğini duyurdu. Sendika “inşaat alanının, kısa vadede büyüme beklentisi olan az sayıdaki sektörden biri olduğundan” ücret ve iş garantisi talep etme grevi gerçekleştirildiğini, ücretlerde herhangi bir kesintiyi kabul etmeyeceklerini bildirdi.

“Gerilemek yok; iş, ekmek ve ücret” sloganı altında işçiler, ücretlerini ve işlerini kaybetmeden “sektörün ihtiyaçlarını yansıtan yeni bir toplu sözleşme” talep ediyor.

Sendika, 4 patron örgütünün ücretlerde yüzde 3’lük bir artış teklifinin “tatmin edici olmadığını”, enflasyon oranının göösterilmeye çalşııldığı gibi bu düzeyde olmayıp yüzde 12’nin üzerinde olduğunu belirtiyor.

Başkent Montevideo’da “1 Mayıs Meydanı”nda toplanan işçiler, hükümetin, krizi ve pandemiyi bahane ederek tüm sektörlerde ücretleri düşürmeye çalıştığını, buna karşılık, “ekonominin motoru” olarak görülen inşaat alanında çalışanlar olarak “hakettikleri payı” almak için mücadele ettiklerini söylüyorlar..

Önümüzdeki günlerde diğer sendikaların da protestolara katılması bekleniyor. 29 Temmuz’da, Kamu çalışanları sendikası UTE tarafından “kamu şirketlerinde yapısal değişikliklere gidilmesi”ne, iş kayıplarına, maaş kesintilerine karşı grev düzenlenecek.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close