DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Uyarı grevleri: Köln-Bonn’da tramvay ve otobüsler çalışmayacak

2,3 milyon kamu çalışanını ilgilendiren TİS görüşmelerindeki tıkanmalar nedeniyle kısa süreli uyarı grevleri yapılıyor

HABER MERKEZİ– Almanya’da kamu sektöründe örgütlü sendikalar, eyalet ve yerel hükümetlerin ücret zammı taleplerini reddettmesiyle birlikte bu ay “uyarı grevleri” yapılması çağrısında bulundular.

Önde gelen hizmet sektörü sendikası Verdi, yaptığı açıklamada, işverenlerin iki tur müzakereye rağmen bir teklifte bulunmadığını söyledi. “Paskalyadan önce başlamak üzere saatlerce süren uyarı grevleri” çağrısında bulundu.

Uyarı grevleri kapsamında yarın (20 Mart) Essen ve Mülheim kentlerinde şehir içi toplu ulaşım yapılamayacak.

21 Mart’ta ise Köln ve Bonn kentlerinde tramvay ve otobüsler grev nedeniyle çalışmayacak. Sadece taşeron firmalara ait araçlar çalışabilecek.

Almanya’da 2016’da yapılan benzer grevler, çöp toplama, kreş, hastaneler ve toplu ulaşımı etkilemişti.

Sendikalar maaş artışlarının, temel bazda yüzde 6, tüm ödemelerle birlikte en az yüzde 7 olmasını istiyor.

Maaş artışlarının her halükarda en az 200 euro olmasını talep eden Verdi Sendikası Genel Sekreteri Frank Bsirske “ülkedeki ekonomik büyüme ve işsizlik oranlarının düşüklüğü ile vergi alımlarındaki artışın çalışanlara daha fazla maaş ödenmesi için uygun ortamı oluşturduğunu” vurguladı.

Sendikaların talepleri arasında mesleki eğitim alanlar ve stajyerlere aylık en az 100 euro zam ile vardiyalı çalışanlara 4 yerine 6 gün yıllık ek izin günü bulunuyor. Birden fazla vardiyada çalışanlar için ise diğer çalışanlara oranla yıllık 6 yerine 9 ek izin günü talep ediliyor.

Yeni tur görüşmelerin 15 Nisan’da başlaması bekleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close