DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Vietnam: Tekstil grevi kazanımla bitirildi

6 bin tekstil işçisinin 4 gün süren grevi taleplerinin çoğunun kabul edilmesiyle bitirildi

vietnam, tekstil,grevi

HABER MERKEZİ– Vietnam’ın Thanh Hoa eyaletindeki (Kuzey Kore orijinli) S & H Vina Co. Ltd. tekeline bağlı bir tekstil fabrikasında kölelik koşullarına isyan eden 6 bin işçinin başlattığı grev kazanımla sonuçlandı.

Grevci işçiler, patronun “işçilerin taleplerini karşılamak ve akıl-dışı çalışma düzenlemelerini kaldırmak için” söz vermesiyle grevi bitirmeye karar verdiler.

Patronun, işçilerin öne sürdüğü 14 talepten 10’unu karşılamayı kabul ettiği belirtiliyor.

Sendikanın yaptığı açıklamaya göre, bir aile bireyinin hastalığı veya ölümünden dolayı izin almak için “3 gün önceden bildirme zorunluluğu” gibi akla ziyan düzenlemeler kaldırılacak. Keza, cenaze töreni gibi önemli günler ya da hastalıkta geçirilen günler için ücretlerde bundan böyle kesintiler yapılmayacak.

Sendika ayrıca, grevin sürdüğü 4 gün için patronun “işçilere tam ücret ödemeyi taahhüt ettiği”ni açıkladı.

Grev 6 Eylül (Çarşamba) günü öğle yemeğinden hemen sonra başlamıştı.

İşçilerin karşılanmasını istediği talepler arasında, yeterli doğum ve ölüm izinleri, çocuk parası, ücretlerde artış, ek prim ödemeleri, izin dönemlerinde ek ödenekler, yol masraflarının karşılanması, makul çalışma saatleri, hastalık gibi durumlarda keyfi işten atmalara son verilmesi gibi bir dizi talep vardı. Grevin zoruyla patron taleplerin çoğunluğunu karşılamayı kabul etmiş oluyor.

İşçiler bugün iş başı yaptılar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close