DÜNYA

Yemen’de insanlık ölüyor

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yemen’deki kolera salgınının ülkedeki 22 vilayetten 19’una yayıldığını açıkladı.

HABER MERKEZİ– Arka planında emperyalist ülkelerin olduğu ekalet savaşlarının sürdüğü Yemen’de açlık, yıkım ve kıtlığın yanısıra kolera salgını nedeniyle insanlık adeta ölüyor. Gıdasızlık ve halkın temiz suya ulaşmada yaşadığı zorlukların etkisiyle tetiklenen Kolera salgını yayılıyor.

Merkezi Cenevre’de bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yemen’deki kolera salgınının, ülkedeki 22 vilayetten 19’unu etkilediğini açıkladı.

Suudi Arabistan 26 Mart 2015’te Yemen’e karşı savaş başlatmış, ülkeyi birçok kez bombalamıştı. Yemen’de büyük oranda gıda ve temiz su sıkıntısından dolayı kolera salgını ortaya çıkmıştı. Yemen’de başlayan Kolera salgını ülke genelinde hızla yayılırken, UNICEF’in yaptığı son açıklamaya göre 19 eyalette şüpheli kolera vakaları 2 bini çocuk olmak üzere 53 bine ulaştı ve 478 kişi hayatını kaybettiği belirtilmişti.

MSF’nin açıklamasında, salgının, ülkenin en ücra köşelerine kadar yayıldığını ifade ederek şu ifadelere yer verdi:

“Sağlık hizmetlerine erişimin de oldukça sınırlı düzeyde olması, salgının yaygınlaşmasını kolaylaştıran bir diğer faktör. Kolera salgını şu anda uzak ve yoksul bölgelere kadar ulaşmış durumda ve bu bölgelerde yaşayan insanların sağlık hizmeti alabilecekleri yerlere ulaşabilmek için maddi imkanları bulunmuyor.”

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close