DÜNYAManşet

Yemen’de ölen çocukların katili emperyalist kapitalizmdir!

Çocukları Kurtarın Vakfı (Save The Children), Yemen’deki savaşta yaklaşık 85 bin çocuğun kötü beslenme veya hastalıktan hayatını kaybettiğini açıkladı
HABER MERKEZİ– Çocukları Kurtarın Vakfı (Save The Children), Yemen’deki savaşta yaklaşık 85 bin çocuğun kötü beslenme veya hastalıktan hayatını kaybettiğini açıkladı.
Birleşmiş Milletler (BM) verilerine dayandırılarak yapılan açıklamada, “2015 yılı nisan ayı ila 2018 ekim ayları arasında Yemen’de 84 bin 701 çocuğun hayatını hastalık veya kötü beslenmeden dolayı hayatını kaybettiği” bildirildi.
Vakfın Yemen direktörü Tamer Kirolos, ülkede her bir çocuk bombalar ve kurşunlarla öldürülürken onlarcasının açlıktan hayatını kaybettiğini, bunun bütünüyle önlenebilir bir durum olduğunu söyledi.
BM’nin söylemiyle „Dünyanın en kötü insani krizinin yaşandığı, kıtlığın eşiğindeki yaklaşık 28 milyon nüfuslu Yemen’de 22 milyondan fazla kişi insani yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor, 18 milyon kişi ise açlık tehdidi altında bulunuyor.“
‘Kıtlık’ neden değil sonuçtur
Yemen’deki „İnsani kriz“in ve ölümlerin sebebi „Kıtlık“ değil, emperyalist kapitalizmin yürüttüğü kirli savaştır.Başta katil ABD olmak üzere emperyalistlerin her birinin (İran ve Suudi Arabistan gibi) diğer bölgesel gerici rejimler eliyle yıllardır sürdürdükleri savaşın sonucudur.
Emperyalistlerden ve işbirlikçi devletlerden katliamların hesabı er ya da geç sorulacaktır! Bunun öfkesiyle de yürünecektir!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close