DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADINManşet

Yeni Zelanda: 30 bin hemşire greve çıktı

Aşırı çalışma saatlerine, düşük ücretlere ve güvensiz çalışma koşullarına karşı hemşireler 30 yıl aradan sonra 24 saat iş bıraktı

HABER MERKEZİ– Yeni Zelanda’da hemşireler ve diğer yardımcı sağlık çalışanları dün ülke çapında greve çıktı.

1989 yılından bu yana ülke çapında ilk kez yapılan greve yaklaşık 30 bin hemşire ve diğer yardımcı sağlık çalışanı katıldı. Grev günü kimi ameliyatlar iptal edilirken, acil durumda olmayan hastalar taburcu edildi. Tedavisi ertelenen hastaların da yapılan gösterilere destek verdiği görüldü.

Hemşireler aşırı çalışma saatlerinden, düşük ücretlerden ve güvensiz iş koşullarından rahatsızlıklarını dile getirdi.

Grevciler aynı zamanda ülke çapında gösteriler düzenlediler. Auckland ve Wellington’da yüzlerce hemşire sokaktaydı. Christchurch’de 1000’den fazla sağlık çalışanı ve destekçisi yürüyüş yaptı. Dunedin, Hamilton, Napier, Nelson, New Plymouth, Timaru, Invercargill, Whangarei ve diğer birçok kentte eylemler gerçekleştirildi.

yeni zelanda hemşireler grevi

Hemşirelerin grevine, 15 Ağustos’ta greve çıkma kararı alan ilk eğitim öğretmenleri aktif destek verdi.

Sendika, hükümetle aylardır sürdürülen görüşmelerde hükümetin son eklifini Haziran ayında reddetti ve grev kararı alındı. Devlet hastanelerinde çalışan sağlık emekçilerinin sayısının yetersiz olduğunu, varolanların aşırı çalıştırıldığını, son 3 yıldır ücretlere sadece yüzde 3 civarında artış yapıldığını belirten sendika “Bize başka çare bırakmadılar” açıklaması yaptı.

Dünkü grev, 2008 mali krizinin ardından sağlık, eğitim ve diğer kamu hizmeterinde yapılan kesintilerin yol açtığı tepki birikimini bir sonucu.

Ekim 2017’den beri iktidarda olan “İşçi Partisi” ve “NZ First-Greens” koalisyon hükümeti de neoliberal politikaları izlemeye devam etti. Bu süre zarfında sinema emekçileri, fast-food işçileri ve otobüs şöförlerinin grevi yaşandı.

Öğretmener de greve çıkacak

Ülkede, ilköğretim okulu öğretmenleri de 24 yıl aradan sonra greve çıkacak.

Kötü çalışma koşulları, düşük ücretler ve eğitim bütçesinde yıllardır yapılan kesintilere karşı harekete geçen öğretmenler 15 Ağustos’ta yarım günlük grev yapma kararı aldılar.

Öte yandan “Education International”de yer alan bir habere göre, öğretmenler, grevin tam güne uzatılması konusunu tartışıyorlar.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close