GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Şili’de grevci öğretmenler sokağa çıktı

Daha iyi çalışma koşulları talep eden öğretmenler Pazartesi gününden beri grevdeler

HABER MERKEZİ– Şili’de daha iyi çalışma koşulları talebiyle Pazartesi süresiz grev başlatan öğretmenler dün sokağa çıktı. 75 bin protestocunun toplandığı başkent Santiago’da polis saldırdı, çatışma çıktı..

Öğrencilerin de destek verdiği eylemlerde polis kalabalığa tazyikli su ve gözyaşartıcı gazla saldırdı, çok sayıda gözaltı olduğu bildirildi.

Öğretmenlerin talepleri arasında, aşırı değerlendirmelere tabi tutulmak, anaokulu öğretmenlerinin çalışmalarına destek verilmesi ve fazla mesai ödemelerinin zamanında yapılması bulunuyor. Öğretmenler kötü çalışma koşullarının yanısıra tarih, sanat ve beden eğitimi gibi derslerin seçmeli hale getirilmesine de tepkili.

Devlet okullarında çalışan öğretmenler, tepkilerini ortaya koymak için Pazartesi gününden beri grev yapıyor.

Şili Öğretmenler Birliği, ülkedeki devlet okullarındaki çalışma koşulları iyileştirilene kadar belirsiz süre derslere girmeyeceklerini açıklamıştı.

Grev, Eğitim Bakanlığı ile yılbaşında başlayan ama aylardır devam eden görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine başladı.

Öğretmenler Derneği Başkanı Mario Aguilar düzenlediği basın toplantısında, “İstemediğimiz hiç istenmeyen üzücü bir durum. Belirsiz bir süre için ulus çapında grev başlattık. Hükümet uzlaşmazlığı, kibri ve öğretim kadrosuna saygı duymaması nedeniyle buna zorladı” dedi.

Hükümetten olumlu yanıt alınmazsa grevin ikinci haftada devam edeceği belirtildi. (Yerel basın)

şili öğretmenler grevi şili öğretmenler grevi

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close