DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Yeni Zelanda: Burger King işçileri grevde

Ülke çapında greve çıkan işçiler, kölece çalışma koşullarında isyan ediyorlar

HABER MERKEZİ– Yeni Zelanda’da Burger King işçileri ülke çapında greve çıktılar. Kölece çalışma koşullarına isyan eden işçiler yarın ve Pazar günleri de grevde olacaklar.

Morning Star haber sitesinin aktardığına göre, sendika tarafından yapılan açıklamada “Eğer Burger King patronları işin ciddiyetini anlamazlarsa eylemlerimiz sürecek” denildi.

İş güvenliğini ve sağlığı tehlikeye atan çalışma koşulları, uzun iş saatleri karşılığında yapılan düşük ödemeler, işçilerin tepkisini çeken temel konular.

Sendikanın konuyla ilgili açıklamada “Burger King ‘fast food’ şirketleri arasında en düşük ücret veren şirket. Saat ücreti sözümona (ülkedeki asgari ücretin 38 cent üzerinde olan) 16,88 YZ doları, ama işçiler uzun iş günlerinde çalışmaya zorlandıkları ve fazla mesai ödemeleri yapılmadığı için asgari ücretin fiilen altında ücretler alıyorlar. Öyle ki, bir işçiye haftada yalnızca (çalıştığı) 1 saatin ücreti ödenmediğinde genel asgari ücretin altına düşülmüş oluyor. İşçilerin hangi saatte işbaşı yaptığı hangi saatte paydos ettiği kaydedilmiyor. Üstelik, mesai içerisinde işçilerin mola yapmasına neredeyse hiç izin verilmiyor. Ücret karşılığı ödenmeyen saatlerin varlığı genelleşmiş durumda. İşçilerden çalınan saatlerin sonuna gelindi!” ifadelerine yer verildi.

Ülkedeki Burger King işçilerinin yüze 40’ı sendika üyesi ve çoğunluğu göçmen emekçilerden oluşuyor.

Yeni Zelanda’da Mc Donald’s, Pizza Hut, KFC gibi “fast food” zincirlerinde çalışan işçilerin saat ücretleri 20,55 ile 25 YZ doları arasında değişiyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close