DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Yunanistan’da genel grev

Kamu ve özel sektör çalışanlarının katılacağı grevde gazete ve televizyonlarda haber yapılmayacak

HABER MERKEZİ– Yunanistan’da kamu ve özel bir çok alandan işçiler genel greve çıkıyor.

Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) emperyalistleri tarafından uygulanan “kemer sıkma” saldırılarına karşı sendkalar bir kez daha genel grev çağrısı yaptılar.

Syriza hükümeti, Yunanistan’ın borçlarını geri ödemek için büyük kesintiler ve özelleştirmelerin de içinde olduğu emekçilere saldırı programını hayata geçirmek istiyor.

AB ve IMF, Yunanistan’ın önümüzdeki dört yıl boyunca 57 milyar sterlinlik (faizlerle birleşik) krediyi geri ödemesini istiyor.

Ancak, halihazırda yürürlükte olan ve emekçileri yıkıma götüren “tasarruf” önlemleriyle bile hükümet sadece 22 milyar sterlin bulabilecek durumda!

Elektrik ve nakliye işçileri özelleştirme ile savaşıyorlar. Okullarda ve hastanelerde personel sıkıntısı had safhaya ulaştı.

Devlete ait elektrik şirketi göçertiliyor. Bir kısmı satılıyor ve geri kalanlar saldırı altında. Enerji santralleri 2 bin kişinin işten çıkarılacağını söylüyor.

Atina’da da özelleştirme ile karşı karşıya olan otobüs işçilerinin mücadlesi sürüyor. Genel grevden bir gün sonra grev yapmaya devam edecekler.

Denizciler greve katılacaklar, bu yüzden Yunan adaları arasında feribot olmayacak. Feribot patronları ve hükümet esnek çalışmayı dayatıyor.

Medya çalışanlarının da grevi olacak. Gazete ve televizyonlarda haber olmayacak. Devlet televizyon kanalı ERT’deki çalışanlar çalışma koşullarında iyileşme talep ediyorlar.

İşçi ve mekçilerin tabandan yükselen öfkesi ve basıncıyla sendika federasyonlarını genel grev kararı almak zorunda kalıyor.

Bir günlük genel grev eylemleri ise emeperyalistler önünde diz çöken Syriza hükümetinin saldırılarını tümüyle püskürtmeye yetmiyor. İlk etapta sınıfın bu eyleminin süresiz greve dönüştürülmeye ihtiyaç var.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close