DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Yüzbinlerce çay işçisi 3 günlük grev yaptı

Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinde yaklaşık 450 bin çay işçisi ‘asgari ücret’ talebini dile getirdi

HABER MERKEZİ– Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinde yüzlerce “çay bahçesi“nde yaklaşık 450 bin işçi, “asgari ücret” için 3 günlük grev yaptı.

Ülkede kölelik koşullarında çalıştırılan ve „ulusal asgari ücret yasası“ dışında tutulan çay işçileri, buna son verilmesini ve temel ücretlerin kesin kurala bağlanması talebini yükseltiyorlar.

Cpiml.org’un aktardığına göre, 7-8-9 Ağustos günlerinde greve çıkan emekçiler, Siliguri kentindeki Bakanlık Sekretaryası ofisine doğru uzun bir yürüyüş gerçekleştirdiler. İşçiler aynı zamanda toplanmış çayların plantasyonlardan çıkarılmasını engellediler.

çay işçileri grevi

Hindistan’da „sanayi işçileri“ için belirlenmiş temel asgari (günlük) ücret 300 Rs (4,34 dolar), „tarım işçileri“ için ise 234 Rs (3,39 dolar).

İşçilerin örgütlendiği 29 sendika ise, çay işçilerinin ücretlerinin ilk etapta „tarım işçileri“ için belirlenen ücretler kapsamına alınmasını, sağlık ve eğitim ve diğer sosyal harcamalar için ek ödenekler verilmesini talep ediyorlar.

Batı Bengal ve Assam eyaletlerinde çalıştırılan milyonlarca çay işçisi, kuralsız ve en ağır çalışma koşullarına mahkum edilen emekçi kesimlerden birini oluşturuyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close