DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Zimbabwe: Grevci hemşireleri işten atan hükümet öğretmenleri tehdit etti

Onbinlerce öğretmen greve çıkmaya hazırlanırken, 16 bin grevci hemşireyi işten atan hükümet öğretmenleri uyararak ‘greviniz yasa dışıdır” dedi

HABER MERKEZİ– Zimbabwe’de kamu emekçilerinin son dönemde ard arda gerçekleştirdikleri grevlerdan sonra onbinlerce öğretmen yarın greve çıkmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde, aylardır ödenmeyen ücretlerini talep etmek için greve çıkan 16 bin hemşireyi işten atan hükümet ise öğretmenleri tehdit ederek grevi “yasa dışı” ilan etti.

Yarın greve çıkmaya hazırlanan öğretmenler sendikası ZIMTA, konuyla ilgili açıklama yaparak “Hükümetin yaptığı toplu işten atmalar hukuka aykırıdır” dedi.

Ülkenin en büyük öğretmen sendikası olan ZIMTA, Cuma günü yaptığı açıklamada, devlet okullarının yeniden açılacağı Mayıs ayında yeniden açıldığında ücret ve ikramiyelerde artış yapılması talebiyle greve çıkacaklarını duyurmuştu. Öğretmenler, 2013’ten beri dondurulmuş ücretlere karşı çıkarken, tatil izinlerinin kısıtlanması uygulamasının da kaldırılmasını istiyorlar.

Grevin çağrısını yapan ZIMTA’nın 44 bin üyesi bulunuyor. Devlet okullarında 100 bin öğretmenin çalıştığı alanda örgütlü diğer sendikalar greve katılıp katılmayacakları konusunda henüz bir açıklama yapmadılar.

Hükümetin tehditleri gerilimi tırmandırıken, eğitimde örgütlü diğer sendikaların tavrının ne olacağının yanında, 1 aylık grevden sonra Nisan başlarında belli kazanımlar elde eden doktorların hemşirelerle ve öğretmenle dayanışma sergileyip sergilemeyeceği önem kazanıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close