DÜNYA

35 saniyede 1 çocuk koleraya yakalanıyor

Save The Children, Yemen’de savaşın yol açtığı yıkım ve yokluk ortamında kolera salgınının hızla yayıldığı uyarısında bulundu.

yemenli çocuk

HABER MERKEZİ– Yemen’de devam eden kirli ‘vekalet savaşı’nın topluma ödettiği bedel ağırlaşıyor. Tüm bir halk yokluktan ve kıtlıktan kırıldığı gibi çocuk nesiller yok olmanın eşiğine getirildi.

Save The Children (Çocukları Kurtarın) Vakfı, Yemen’deki kirli savaşın asgari yaşam koşullarını yok etmesiyle beraber başlayan kolera salgınındaki geometrik artışa dikkat çekti.

Son verilere göre ülkede 35 saniyede bir çocuk koleraya yakalanıyor. Çocukları Kurtarın Yardım Kuruluşunun Yemen’deki temsilcisi Grant Pritchard “ülkenin çöküşün kenarında olduğunu“ söyledi.

Son iki hafta içinde koleraya yakalanma oranının üçe katlandığı uyarısında bulunan Pritchard, ülkedeki kötü şartlardan en çok çocukların etkilendiğini, 15 yaşından küçük çocukların yarısının koleraya yakalandığını, bu sayısının toplam kolera vakasının yüzde ellisini teşkil ettiğini, önceki hafta bu oranın yüzde 40 olduğuna dikkat çekti.

UNICEF’in Yemen temsilcisi Dr Meritxell Relao ise, Yemen’de 5 yaş altı 2 milyon çocuğun kötü beslendiğini 8 milyonu çocuk olmak üzere 14 milyon Yemenlinin sağlık hizmeti alamadığını ve temiz suya ulaşamadığını belirtti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close